Objednejte se Zeptejte se

Na slovíčko s odborníkem

13.08.2015

Otázka:
Johana T., Praha

Uvažuji o laserové operaci očí, ale bojím se, abych si tím nezkazila dovolenou.

Odpověď:
MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka, Oční klinika DuoVize Praha

Pacienti se většinou bojí, že se nebudou moci po operaci očí několik měsíců koupat, jet na dovolenou, chodit do přírody, kde jsou pyly... To je však zbytečná obava. Dnešní operační metody jsou tak šetrné, že ke zhojení stačí čtrnáct dní. Při refrakčních operacích očí na naší klinice používáme speciální femtosekundový laser, pomocí něhož provádíme zákrok zvaný NeoSMILE 3D®. Laser nařízne rohovku zhruba v délce 3mm a mocí 3D technologie oddělí lentikulu (část rohovky). Tu pak chirurg jemným naříznutím vyjme. Nepoužíváme skalpely ani mikrochirurgické šití. Už druhý den po operaci vidí pacient zcela normálně a do čtrnácti dnů se dokonale zahojí i ranka. Do té doby by se měl pacient vyhýbat prašnému či zakouřenému prostředí, neměl by se koupat. Po dvou týdnech se však už může vrátit do běžného života.


Otázka:

Sylva B., Tábor

Ráda v létě pozoruji a fotím slunce. Stačí mi jako ochrana běžné sluneční brýle?

Odpověď:
MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka, Oční klinika DuoVize Praha

Ochranné pomůcky k pozorování slunce existují, jsou to speciální brýle s vysokým UV filtrem a s ochrannými postranicemi. Tedy podobné jakou používají například vysokohorští horolezci nebo svářeči. Běžné sluneční brýle jsou pro tento účel naprosto nedostatečné. Doma vyrobené rádoby filtry (např. skla okouřená nad plamenem svíčky) jsou pro oči ještě nebezpečnější než pozorování slunce bez nich. Jednak mají velmi slabý UV filtr a jednak se za nimi rozšíří zornice, takže se paradoxně na sítnici dostane ještě víc škodlivého záření. Podobně nedostatečným ochranným prostředkem je oblíbený rentgenový snímek.


Otázka:
Lucie G., Roudnice nad Labem

Doma i v zaměstnání máme klimatizaci. Může být příčinou toho, že mě často pálí oči?

Odpověď:
MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka, Oční klinika DuoVize Praha

Při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru dochází k osychání povrchu oka. Oči pálí, pacienti popisují pocit písku v očích, paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení. Zhoršují se také alergické záněty spojivek. U moderních klimatizací lze již kromě teploty nastavit též vlhkost vzduchu - měla by se pohybovat mezi 40-50%, aby se minimalizovalo osychání očí i sliznice nosu a dutiny ústní. U citlivých očí je zároveň vhodná substituce volně dostupnými umělými slzami, zejména preventivní kapání do očí - dříve, než se dostaví nepříjemné pocity.