Objednejte se Zeptejte se

Podzimní běhání ve městě i mimo něj: Pět důvodů a pár zásad pro noční běhání

08.11.2016

Pět důvodů, proč běhat v noci

  • Kdy jindy?

Jistě, přijít domu v době, kdy už si u dveří musíte svítit mobilem na klíče, abyste se trefili do zámku, to je dostatečná výmluva pro to, proč nechat tretry odpočívat v botníku a na nohy natáhnout domácí papuče. Ale pořád je to jenom výmluva! Klidně vyběhněte až pozdě večer, nebo v noci. Dá se to a může to být fajn. Nebude Vám do toho zvonit pracovní mobil, nebudete se muset štvát domů zběsilou rychlostí, abyste „všechno“ stihli, nebudete muset omezovat odpolední aktivity, děti už budou dávno spát, naopak kamarádi si budou myslet, že už spíte. Budete mít chvíli sami pro sebe. Zkuste si po zprávách místo telenovely pustit trochu adrenalinu do žil a vyběhněte do potemnělé přírody. Vaše tělo Vám za to poděkuje.

  • Na nespavost vám nezbydou síly

Ani alkohol, ani bylinky, ani sex… Věřte, není lepšího „prášku na spaní“, než si jít po večerníčku zaběhat. I kratší výklus kolem bloku vám unaví tělo i mysl natolik, aby vás pak ani nenapadlo koukat do dvou do rána do stropu a přemýšlet o tom, na kolik mailů musíte ještě odpovědět. Hodinku po závěrečné sprše už nebudete vědět o světě.

  • Na pásu je nuda

Klimatizované posilovny s konstantní teplotou a rovným hladkým pásem jsou fajn. Ale koukat hodinu do zdi a poslouchat funění okolních snaživců, to už tolik fajn není. Namítáte, že koukat do tmy není o nic lepší? Věřte, že je. Navíc, když si do ní necháte trochu posvítit. Ať už měsícem, hvězdami, nebo čelovkou. I známá trasa okolo vašeho domu se stává vzrušující stezkou odvahy, kterou vnímáte zcela jinak, intenzivněji a dobrodružněji, než za dne.

  • Ticho léčí

Běhání má být především relax. A přiznejme si, co je relaxačního na tom, když na vás v jediném okamžiku troubí čtyři auta, pět štěkajících hafánků na vodítku vám omotá nohy, kličkujete v hejnu výletující školky a cyklista bez blatníků vám pošle rovnou do úst várku podzimního bahna? Noc má tu výhodu, že jste venku sami. Případně nikoho jiného alespoň nevidíte. Poslouchat jen vlastní dech a kroky po náročném hlučném dni, to je ten pravý balzám na duši.

  • Tma je krásná. I na podzim!

Uvidíte (obrazně řečeno), že uhánět tmou má své kouzlo. Každé roční období má svůj půvab i ve chvílích, kdy na něj není vidět, nebo když do něj vstoupíte v záři čelovky.

Mezi běháním ve dne a klusáním v noci není zas až tak velký rozdíl. Pořád se jedná o rychlé střídání nohou, stále jde o pravidelné dýchání a rovná záda. Přesto ale to, že jednou na běh vidíte a podruhé o něco méně, přináší pár změn a zásad, na které je vhodné pamatovat.

  • Očím se musí trošku pomoct

Můžete být sebevětší romantik a milovník temnoty, ale bez čelovky byste se do nočního běhu neměli vůbec pouštět. A to především z bezpečnostních důvodů. Není to o tom, že byste si po tmě nedokázali zavázat tkaničku, ale spíš o tom, že občas vidět prostě musíte a ještě více musíte být viděn. Zejména při běhání na silnici. Kvalitní čelovka, dobře umístěná odrazka a reflexní oblečení vám v tomto případě opravdu mohou zachránit život.

Neosvětlený běžec na frekventované silnici, to je téměř sebevražda,“ potvrzuje Jakub Steiner, rekreační běžec a zástupce společnosti LedLenser, vyrábějící běžecké čelovky, a dodává: „V tomto případě se opravdu nevyplácí šetřit a kupovat levné nekvalitní výrobky, nebo napodobeniny. Na trhu je v současné době velké množství kvalitních čelovek, které dobře sedí na hlavě, jsou lehké a pohodlné, mají baterii s dlouhou výdrží a jsou kvalitně zpracované, tudíž nehrozí, že mi za první zatáčkou čelovka zabliká a zhasne.“ A nejde jen o pobíhání po silnici. Člověk zkrátka není noční tvor (v tom přirozeném slova smyslu) a občas si prostě musí posvítit. Nikdy nevíte, co vás na cestě potká.

Úletem nejsou ani brýle. Ne zrovna sluneční, ale čiré sklo ve sportovních obroučkách vás uchrání jak před rojícím se hmyzem, tak před neviditelnými větvičkami. „Ve tmě se zvyšují rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka, ať už je to hmyz, částečky prachu, větvičky ze stromů,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize. Jako řešení se jeví pochopitelně běžecké brýle. Ty by měly být pohodlné, dobře sedět na obličeji a zakrývat celé oči a jejich okolí, i ze strany, tak aby chránily bulvy také před větrem a vysycháním. „Klasické dioptrické brýle nejsou vhodné, neposkytují dostatečný výhled do stran a nechrání oči tak dobře, jako brýle sportovní. V případě oční vady je lepší volit kombinaci kontaktních čoček a sportovních brýlí,“ dodává lékařka.