Objednejte se Zeptejte se

Medicínská turistika. Na operaci sem přijíždějí desetitisíce cizinců

28.03.2017

Do českých zdravotnických zařízení míří lidé z Německa, Velké Británie, Ruska, ale třeba také z Kuvajtu nebo Saúdské Arábie. Ročně tady utratí více než půl miliardy korun. A pořád se jim to vyplatí, navíc mají zaručený vysoký standard služeb. Například zvětšení prsou vyjde v Německu na zhruba 200 tisíc korun, v Česku přibližně o polovinu méně. Některé zákroky jsou dokonce levnější i trojnásobně.

"Absolvovala jsem laserovou operaci dioptrií v Praze. Chtěla jsem ji bezpodmínečně podstoupit, jenže v Německu je cena dvakrát vyšší než v Česku, nemohla bych si ji dovolit. Do Česka jezdíme každý rok na wellness víkend, znám proto odpovědný přístup českých specialistů. Jsou také otevřenější a přátelštější než v Německu. Jsem spokojená, na klinice bylo vše včetně přístrojů na vysoké úrovni," uvedla Němka Maud Mayerová.

Například právě česká oddělení oční chirurgie jsou mnohdy vybavena vyspělejší operační technikou než ve Spojených státech amerických, kde jsou lékaři kvůli zákonným regulacím nuceni zavádět nové přístroje se značným zpožděním. Nejmodernější přístroje pro odstraňování krátkozrakosti a astigmatismu, na implementaci nitroočních čoček nebo operaci šedého zákalu mají například v ordinaci Oční kliniky NeoVize v Brně.

"Díky nejnovější technice jsou oční operace snadnější jak pro chirurga, tak pro pacienta," řekla tamní primářka Šárka Skorovská. Ve srovnání kvality mezi 35 evropskými zeměmi patří Česko na třináctou příčku, například v oční chirurgii předstihlo i britské zdravotnictví. "Úroveň české oftalmologie je v celosvětovém měřítku velmi vysoká. Kliniky proto hojně navštěvují nejen zahraniční pacienti, ale také lékaři, kteří se zde zdokonalují v práci s nejmodernějšími operačními přístroji," potvrdila Šárka Pitrová, předsedkyně České oftalmologické společnosti.

Podle plastického chirurga Ondřeje Měšťáka jezdí jedna skupina zahraničních klientů vyloženě za nižší cenou, druhá část na doporučení svých známých, kteří v Česku už na nějakém zákroku byli. Podle agentury CzechTourism přibývá i cizinců, kteří vyhledávají služby českých zubařů nebo přijíždějí za umělým oplodněním.

"Za ceny velmi nízké - někdy až třetinové - zahraniční turisté obdrží špičkovou lékařskou péči. Nejčastěji k nám jezdí za chirurgickými zákroky, mezi které patří ortopedie, pak třeba také oční chirurgie a stomatologické zákroky. V poslední době často přijíždí i z důvodu asistované reprodukce a dárcovských programů," citoval před časem Český rozhlas mluvčí agentury Martinu Fišerovou.

Díky tomu, že zahraniční pacienti stráví v Česku zhruba dvakrát více času, utratí více peněz i za jiné služby. Někteří cizinci navíc využívají i doléčovacích služeb českých lázní.