Objednejte se Zeptejte se

Plugy - nová metoda pro léčbu syndromu suchého oka

16.03.2016

Lékaři nyní dokážou tento problém léčit pomocí speciálních ucpávek (plugy) slzných kanálků. Pacienti se tak mohou podstoupením jednoduchého zákroku zbavit pálení očí, ale také závislosti na umělých slzách či očních gelech.

Kouření i klimatizace

Syndromem suchého oka trpí přibližně každý pátý pacient, který navštíví očního lékaře.

Klimatizace, kouření nebo dlouhodobá práve na počítači narušují přirozenou tvorbu slzného filmu.

Následkem toho může pacienta trápit:

  • pocit suchých očí
  • pocit písku nebo cizího tělíska v oku
  • unavené, červené oči
  • těžká, oteklá víčka
  • svrbění, pálení nebo řezání
  • rozmazané vidění

Toto nepříjemné onemocnění oční lékaři ale umějí nově léčit.

Zátky do slzných kanálků

„Takzvané plugy mohou přinést úlevu většině pacientů, které trápí syndrom suchého oka. Jde o zavedení ucpávky do slzných kanálků. Implantovaný plug v knálku následně zvětší svůj objem a vytvoří jakousi zátku. Díky tomu se v oku udržuje vyšší vlhkost tam, kde je to zapotřebí,“ vysvětluje primářka Oční kliniky NeoVize, docentka Šárka Skorkovská.

Zdravotní pojišťovny plugy nehradí, vyšetření a aplikace ucpávek do obou očí stojí zhruba dva tisíce korun.

Implantát mění tvar podle tělesné teploty

Implantát, který je vyroben s biokompatibilního materiálu, se zavádí do slzného kanálku v lokálním znecitlivění speciální pinzetou. Implantát mění tvar individuálně dle tělesné teploty a anatomických poměrů v slzných cestách pacienta.

V případě potřeby se implantát bez potíží odstraňuje propláchnutím slzných cest. Syndrom suchého oka může být také znakem toho, že pacient v brýclích nosí nevhodná dioptrická skla. Oko je neostrým viděním nadměrně zatěžované, což se může projevit i pocitem suchosti.

„Pokud ale pacient má správnou zrakovou korekci, praktickou alternativou k umělým slzám, očním gelům či mastičkám mohou právě být plugy. V každém případě pacient nejprve musí podstoupit vyšetření - analýzu slzného filmu,“ říká docentka Skorkovská.


Podle výsledku mu lékaři doporučí řešení. Tím mohou být umělé slzy, oční gel nebo ucpávky - dle závažnosti a také preferencí pacienta. Docentka Skorkovská vysvětluje, že syndrom suchého oka často lékaři diagnostikují například při předoperačním vyšetření před laserovým zákrokem. „Nyní díký plugům mohou pacienti trpící syndromem suchého oka také bez obav podstoupit laserovou refrakční operaci,“ uzavírá docentka Šárka Skorkovská.