Objednejte se Zeptejte se

Keratokonus již dnes nevede ke ztrátě vidění

06.04.2015

Keratokonus je onemocnění oční rohovky, které může postupně způsobit výrazné zhoršení zraku až ztrátu vidění. Při tomto onemocnění dochází k postupnému tenčení a vyklenování většinou dolní poloviny rohovky. Pozvolna se zhoršuje vidění hlavně nárůstem minusových dioptrií a astigmatismu. Pacienti s keratokonem mají však nyní šanci oddálit o mnoho let nebo se zcela vyhnout komplikované transplantaci rohovky. Laserová operace, při které se do očí vpraví takzvané keraringy, je zcela bezbolestná a trvá pouze několik minut.

Ještě nedávno byla jediným a velmi komplikovaným řešením pokročilého keratokonu transplantace rohovky. Po transplantaci většinou pacientovi zůstal nepravidelný vysoký astigmatismus, který již nešel zlepšit brýlemi ani kontaktními čočkami.

Moderní medicína však nabízí i léčbu, která rozvoj keratokonu včas zastaví a rohovku stabilizuje. „Na naší klinice máme k dispozici hned několik možností, jak keratokonus léčit, aniž by muselo dojít až k transplantaci rohovky. V počátečním stadiu doporučíme pacientovi korekci brýlemi nebo vhodnými kontaktními čočkami a rohovku pravidelně sledujeme. Pokud se keratokonus zhoršuje, potom zvolíme aplikaci riboflavínu a UV-A záření, čili metodu známou jako CCL či CxL nebo nejmodernější možnost – implantaci rohovkových prstenců – keraringů, po které může následovat ošetření CCL,“ vysvětluje primářka Oční kliniky NeoVize, MUDr. Věra Kalandrová.

Keraring je půlkruhový implantát ze speciálního umělého materiálu (polymetylmetakrylátu), který se vyrábí každému pacientovi přesně na míru dle parametrů jeho rohovky. Implantuje se do rohovky speciální tunelovou technikou. Výsledkem je snížení zakřivení rohovky a srovnání nestejného vyklenutí horní a dolní části rohovky. Tím dojde i ke snížení dioptrií a zlepšení nekorigovaného vidění. Keraring lze implantovat pomocí speciálních nástrojů nebo pomocí femtosekundového laseru.

Jako jedno z mála pracovišť provádí brněnská klinika NeoVize bezbolestnou a velmi přesnou implantaci Keraringů právě pomocí femtosekundového laseru. Femtolaser nejprve v rohovce vytvoří „tunýlky,“ do kterých následně oční chirurg jeden nebo dva půlkruhové implantáty zasune. Tím dojde k oploštění rohovky a zlepšení vidění.

Díky použití femtosekundového laseru odpadá složité řezání rohovky, které může být nepřesné a také se pomaleji hojí. Femtolaser připraví rohovku na implantaci keraringu přesně podle parametrů pacientova oka a implantace je pak výrazně snazší a přesnější,“ popisuje výhody implantace keraringů pomocí laseru primářka Kalandrová.

V brněnské NeoVizi provádějí implantace keraringů pomocí femtosekundového laseru již druhým rokem s výbornými výsledky. Certifikaci pro tuto metodu léčby získaly dvě lékařky NeoVize: prim. MUDr. Věra Kalandrová a MUDr. Kristina Vodičková, Ph.D.

Keratokonus se obvykle projeví mezi 10. až 20. rokem věku. Může se rozvíjet velmi pomalu, často i 10 až 20 let. Oční vada se nejprve koriguje brýlemi nebo vhodnými, často tvrdými kontaktními čočkami. Později, při rozvinutém keratokonu, je již korekce těmito způsoby obtížná.