Objednejte se Zeptejte se

Oblíbili jste si cyklistiku a nosíte dioptrické brýle? Známe řešení!

26.07.2014

Jaké cyklistické brýle budou nejlepší?

Barvu cyklistických brýlí volíme podle aktuálních světelných podmínek. Tmavá skla jsou vhodná při prudkém slunci, čirá pro jízdu v podvečer a při špatných světelných podmínkách a žlutá skla jsou určena pro jízdu při snížené viditelnosti. Avšak co dělat, pokud nosíte dioptrické brýle a při sportu se bez nich neobejdete? Nejste jediní, kdo takový problém řeší. Téměř 2/3 nositelů brýlí v České republice se s problémy při sportu již setkalo a někteří kvůli očním vadám ani nesportují. Neznamená to však, že vás s dioptrickou vadou čeká jen lenošení a pomalé procházky. Sportu se určitě nevzdávejte! Zvolit můžete speciální brýle, kontaktní čočky nebo moderní řešení – laserovou nebo nitrooční operaci očí a svých dioptrií se tak zbavit jednou provždy.

Existuje ideální řešení?

Výběr ideálního řešení pro sportovce záleží na jeho požadavcích a také na jeho oční vadě. Vždy je možné řešit svou dioptrickou vadu brýlemi – pro sport speciálními s netříštivými skly. Je možné také použít klipy. A samozřejmě existuje řešení v podobě kontaktních čoček. Avšak moderní medicína nabízí všem aktivním lidem elegantní řešení. Navíc maximálně bezpečné, bezbolestné a v současné době i finanční přístupné. „Dioptrickou vadu lze natrvalo vyřešit tím nejmodernějším způsobem – laserovou operací očí,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky Duovize a upřesňuje: „Pro sportovce je vhodná operace femtosekundovým laserem, který je zárukou nejvyšší kvality zákroku (zraku). Jedná se o velmi účinné řešení dioptrických vad, které je v současné době vítané u lidí všech věkových kategorií a zejména u těch, kteří žijí aktivním způsobem života. Moderní laserové operace jsou velmi bezpečné a šetrné, ošetření je přesné, bezbolestné a dokáže vyřešit různé dioptrické vady i poměrně vysoký počet dioptrií natrvalo. Výhodou laserové operace navíc je, že se ke sportu můžete vrátit už během několika dní.“

Že laserová operace pro vás není?

Už vám někdo řekl, že vaši vadu nelze laserem odstranit a tak se při svém sportování trápíte s brýlemi? Nedejte se – existují nové operační postupy, díky kterým vám zkušený operatér odstraní i více než 10 dioptrií a navíc i astigmatismus. Obvykle se jedná o nitrooční operace, kdy se buď přímo do oka naimplantuje nitrooční čočka před čočku přirozenou,.a ta pak funguje jako stálá kontaktní čočka, ale zcela bezúdržbově. A nebo se špatně fungující nitrooční čočka prostě vyjme a nahradí novou, umělou. Obvykle multifokální, která zajistí nezávislost na brýlích a vy se tak můžete naplno věnovat svému sportování – třeba cyklistice. „Moderní nitrooční čočky jsou vyráběny z materiálu, který je (naprosto) pro oko naprosto bezpečný. I samotný průběh operace je rychlý, bezpečný a bezbolestný. Pacient na sále stráví přibližně 15 minut a již druhý den na operované oko vidí,“ popisuje druhou skupinu metod na odstranění dioptrií MUDr. Věra Kalandrová, primářka Oční kliniky NeoVize Brno. A dodává: „Pacientům s vysokou dioptrickou vadou nebo například pacientům po 45. věku života doporučuji právě nitrooční operace, jejichž výsledky jsou pacienty hodnoceny velmi pozitivně.“

Váháte kvůli ceně?

Samozřejmě, sami musíte zvážit, které řešení je pro vás nejlepší. Jak z hlediska efektu, výhod a pohodlí, tak s ohledem na finanční náročnost. Pro finanční rozhodnutí si udělejte jednoduché srovnání. Cena laserová operace se pohybuje kolem 20 000– 25 000Kč za jedno oko. Svou dioptrickou vadu máte vyřešenu jednou provždy a nejen pro sport. Navíc řada klinik nabízí možnost rozložit úhradu do několika splátek bez navýšení a potvrzují doživotní záruku. Kvalitní sportovní dioptrické brýle vás mohou přijít na několik tisíc korun, cena jednodenních kontaktních čoček se pohybuje asi kolem 400 Kč/30 kusů. Není to však jednorázový výdaj, čočky musíte neustále (dle potřeby) dokupovat, u brýlí je časem nutná výměna skel, v případě ztráty, poškození apod. dokonce nákup nových. Nemluvě o tom, že vám jedny jediné brýle nestačí. Na sport možná ano, ale na běžný den musíte mít nejméně dvoje brýle. Na webových stránkách některých klinik můžete využít zajímavou pomůcku, která vám usnadní porovnání. Stačí zadat, jak dlouho vás dioptrická vada trápí, jaké jsou vaše roční náklady na brýle a kontaktní čočky a okamžitě zjistíte, kolik jste za ně již utratili a zda se vám laserová operace vyplatí. Možná budete překvapeni, co vás již dioptrická vada stála a jak je korekce zraku optickými pomůckami nákladná. Při finálním výběru pak zvažte také časovou náročnost výběru a nákupu brýlí, péče o kontaktní čočky. Je nutné také vzít v potaz situace jako prudká jízda nerovným terénem, spadnutí, vypadnutí, ztráta, rozsednutí (brýlí i čoček). Ale hlavně při rychlém sportu je potřeba mít dokonalý rozhled bez zkreslení a omezení, dokonalý odhad vzdálenosti a rychlosti blížících se i vzdalujících se objektů, dobrou prostorovou koordinaci…