Objednejte se Zeptejte se

Léčba keratokonu v NeoVizi

12.02.2020
Léčba keratokonu v NeoVizi

Docentka Karolína Skorkovská úspěšně absolvovala kurz implantace keraringů - rohovkových implantátů pro léčbu keratokonu.

Oční klinika NeoVize je tedy jedním z mála pracovišť, která nabízejí léčbu keratokonu moderní metodou ICRS.

Díky implantaci speciálních ringů do rohovky (metoda ICRS) se u pacientů s keratokonem daří stabilizovat rohovku a zabránit jejímu dalšímu vyklenování.

Docentka Karolína Skorkovská dnes v NeoVizi operovala své první pacienty s keratokonem.
Kromě odstraňování dioptrií laserovými operacemi a léčby šedého a zeleného zákalu se tedy její specializace v NeoVizi rozšířila i na léčbu keratokonu. Blahopřejeme!  

 

Co je to keratokonus? Léčba keratokonu v NeoVizi

Keratokonus je degenerativní onemocnění rohovky, při kterém dochází k jejímu vyklenutí a zároveň ztenčování. Pacient postupně přestává skrz postiženou rohovku vidět.

Pacient s keratokonem má zdeformované vidění, jako by se díval přes zvlněné sklo. Obraz je neostrý, rozmazaný a dioptrie rychle přibývají.

 

Jaké jsou příčiny vzniku keratokonu?

Proč a jak keratokonus vzniká, s jistotou nevíme. Zčásti jde o genetické onemocnění, zároveň však souvisí s životním prostředím a také s kůží. Proto odborníci doporučují všímat si i dalších souvislostí, jako jsou alergie, atopický ekzém, akné a různá další kožní onemocnění. Kůže má totiž stejný základ jako kolagen v rohovce, proto mají lidé s keratokonem často i tyto problémy. Postižení si navíc často nadměrně mnou horní víčka, aby si ulevili od svědění očí, čímž ale keratokonus zhoršují a rohovka se ještě více vyklenuje. Pro zklidnění oka je tedy lepší aplikovat umělé slzy a oko nemnout.

 

Řešení: operace

V současné době existují tři typy operací keratokonu. V prvním stádiu onemocnění je to Collagen Cross Linking (zkráceně CCL). Tato metoda zajistí zpevnění kolagenových vláken a tedy i rohovky pomocí aplikace riboflavínu a UV záření. Léčba keratokonu v NeoVizi - ICRS

V druhém, třetím a někdy i ve čtvrtém stádiu onemocnění se provádí implantace speciálních plastových ringů do rohovky (metoda ICRS - Intrastromal Corneal Ring Segments). Tyto ringy jsou vyrobeny z tvrdého plastu a vkládají se do tunýlku, který v rohovce vytvoří femtosekundový laser. Ring rohovku stlačuje a stabilizuje. Díky tomu se kolagenová vlákna stlačí k sobě a přirozeně se slepí. Tak vznikne přirozený cross linking.

Ve čtvrtém stádiu již rohovka zcela selhává a mnohdy už je jediným řešením jen transplantace rohovky.

 

Nepodceňujte prevenci

Keratokonus bývá často zaměňován s krátkozrakostí či astigmatismem. Zkušený oční lékař by však měl rozdíl odhalit. Proto nepodceňujte pravidelné návštěvy u očního.

Co může napovědět? U dospělých pacientů se na oku s keratokonem často mění dioptrie. Nové brýle jim stačí třeba jen na půl roku, poté už s nimi nevidí dobře a potřebují brýle nové, se silnější korekcí.