Objednejte se Zeptejte se

Předoperační vyšetření: rychle nebo kvalitně?

26.10.2016
Předoperační vyšetření: rychle nebo kvalitně?

„Věděl jsem, že precizní vyšetření očí před operací musí zahrnovat takzvané rozkapání očí. Četl jsem, že bez rozkapání nemusí přístroje změřit přesně dioptrickou vadu a při operaci pak mohou být odstraněny jiné dioptrie, než pacient ve skutečnosti má. I přes to jsem se na jedné oční klinice nechal přesvědčit, že v mém případě není rozkapání potřeba. Vyšetření netrvalo ani hodinu a za další dvě hodiny už jsem šel na operaci,“ prozrazuje náš pacient, který chce vystupovat pod jménem Marek.

Naši kliniku navštívil 9 měsíců po laserové operaci provedené na jiném pracovišti s tím, že nevidí. „Abych to řekl přesněji: vidím, ale rozmazaně a zamlženě. Měsíce mi tvrdili, že se moje vidění spraví a že mám ještě počkat,“ říká Marek.  

 

Pozor na vyšetření a operaci v jeden den

Pacienta vyšetřil MUDr. Radovan Piovarči: „Z praxe bohužel víme, že předoperační vyšetření trvá na některých klinikách třeba jen půl hodiny. V NeoVizi víme, že precizní vstupní vyšetření je základem úspěšné operace očí. Proto si na něm dáváme hodně záležet. U nás trvá předoperační vyšetření asi tři hodiny. Za kratší dobu není možné vyšetřit a změřit desítky parametrů oka, které jsou pro rozhodnutí, zda pacienta operovat či ne, klíčové."

Každé předoperační vyšetření by mělo zahrnovat rozkapání zornice. Jedná se o takzvané vyšetření v cykloplegii a v mydriáze. 

Mydriáza pomáhá lékařům odhalit případné patologické změny v oční čočce, ve sklivci a na sítnici. Bez vyšetření v mydriáze je možné vidět pouze 30% nitroočního prostoru.

 

Bez rozkapání hrozí odstranění nesprávných dioptrií  

Cykloplegie vyvolá dočasnou paralyzaci zaostřovacího svalu, který bývá především u mladých lidí velmi pružný a může svojí aktivitu skrývat různé dioptrické vady. 

Když je sval vyřazen z funkce, je možné změřit opravdovou dioptrickou hodnotu, kterou může maskovat takzvaná akomodační křeč. Rozdíl mezi naměřenými dioptriemi bez cykloplegie a s cykloplegií může být až dvě dioptrie! Při operaci jsou tak odstraněny nesprávné dioptrie a oko může být "překorigováno." To může způsobit rozmazané nebo i dvojité vidění.
Akomodační křečí trpí přibližně 2% pacientů. 

Pokud se tedy rozhodujete, na které oční klinice zákrok podstoupit, vybírejte podle kvality předoperačního vyšetření.