Objednejte se Zeptejte se

POZOR na levné operace!

14.07.2015
POZOR na levné operace!

Některé soukromé oční kliniky se snaží nalákat pacienty na super levné laserové operace. Nabízejí tyto zákroky až za třetinové ceny. Omezený rozpočet se ale zákonitě podepíše na kvalitě poskytnuté péče. Pacienti si pak často vůbec neuvědomují, jaká rizika ve snaze ušetřit zbytečně podstupují.

„Chtěla bych varovat pacienty před podezřele levnými nabídkami laserových operací očí," říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize, a dodává: „Nízká cena je určitě lákavá, ale pozor - může být začátkem vleklých a nepříjemných zdravotních komplikací s trvalými následky. Nízký rozpočet totiž v žádném případě nepokryje náklady na zkušené lékaře a chirurgy, na kvalitní přístrojové vybavení a především na před- a pooperační péči.“

Přitom předoperační (vstupní) vyšetření je naprosto klíčové pro úspěšné a přesné provedení laserové operace. „Kvalitní předoperační vyšetření očí trvá minimálně dvě nebo tři hodiny. Je totiž nutné odhalit i případné skryté oční vady, které by mohly mít negativní vliv na výsledek zákroku. Před pár dny k nám na kliniku přišla pacientka, která podstoupila operaci  na zahraniční klinice. Bohužel vstupní vyšetření nebylo dostatečně kvalitní - vůbec jí nerozkapali oči a neprovedli takzvané vyšetření v cykloplegii. To je však před zákrokem zcela zásadní. Lékaři tím pádem špatně diagnostikovali pacientčinu oční vadu a operovali nesprávnou dioptrickou sílu. Nyní pacientka vidí špatně do dálky i na blízko. Odoperovanou rohovkovou tkáň už jí nikdo nevrátí a ona si tak ponese pravděpodobně doživotní následky,“ popisuje MUDr. Valešová.

 

Vyšetření i operace ve stejný den - zbytečný hazard

Známkou nekvalitního přístupu je také to, když předoperační vyšetření a operace proběhnou ve stejný den. „Vypadá to, že klinika pacientovi šetří čas, ale přitom jde o zbytečný hazard se zdravím pacienta. Při rozkapání očí během předoperačního vyšetření dojde vlivem speciálních očních kapek k uvolnění svalu, který drží oční čočku a s jehož pomocí oko zaostřuje. Rozkapání očí umožní zkušenému lékaři odhalit i skryté oční vady. Po vyšetření ale trvá až 24 hodin, než se oči vrátí do původního stavu, ve kterém je možné provést operaci. Z tohoto důvodu není bezpečné podstoupit vyšetření s rozkapáním i operaci v jeden den,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

Oční kliniky, které nabízejí levné zákroky, také často nejsou vybaveny nejmodernějšími přístroji. „Inovativní laserové operace jako NeoSMILE 3D® umožňují odstranit dioptrie pomoci precizní technologie 3D femtosekundového laseru. Femtolaser navíc odstraní dioptrie velmi šetrně s minimálním zásahem do rohovky. Pacient se tak v podstatě hned druhý den vrací do běžného života a již za týden může jít třeba plavat. To bylo u starších operačních metod nemyslitelné. Tyto špičkové moderní zákroky ale rozhodně není možné provádět za pár tisíc korunLidé by si měli uvědomit, že šetřit na vlastním zdraví se rozhodně nevyplácí. A to nejen u očí, ale prakticky u veškeré zdravotnické péče,“ uzavírá MUDr. Valešová.