Objednejte se Zeptejte se

Nositelé kontaktních čoček se chovají rizikově

04.12.2017
Nositelé kontaktních čoček se chovají rizikově

Překračování doby doporučeného nošení kontaktních čoček, nedůsledná hygiena při aplikaci a zanedbávání preventivních kontrol u lékaře. To jsou podle průzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize nejčastější příčiny množení bakterií pod kontaktními čočkami. Komplikacemi jsou pak pocity řezání či pálení v oku (37 %) a zarudnutí očí (31 %). Jaké jsou další prohřešky „čočkařů“?

Prošlé kontaktní čočky 

Prošlé kontaktní čočky používá podle průzkumu 71 % lidí. „Po otevření blistru s kontaktní
čočkou začíná běžet doba její životnosti. To znamená, že například čtrnáctidenní čočky můžete
nosit pouze 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů v součtu, jak se lidé mylně domnívají,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize.


Spaní v čočkách

Téměř 80 % dotázaných v čočkách někdy usnulo. „Je to opravdu nebezpečné. Výzkumy ukázaly, že i když spíte v kontaktních čočkách méně než jednou týdně, je riziko infekce 6,5x vyšší,“ varuje primářka MUDr. Lucie Valešová.

Výměna kontejneru na čočky

Líhní nebezpečných bakterií je také kontejner na čočky. Podle odborníků by se měl měnit alespoň jednou za měsíc, vždy s každým novým zakoupeným roztokem. To však dodržuje pouze
36 % dotázaných.


Mytí rukou při manipulaci s čočkami

Téměř 45 % dotázaných uvedlo, že se dostali do situace, kdy si před nasazením či yjmutím čoček z očí neměli možnost umýt ruce. „Ruce by měly být při jakémkoli kontaktu s okem vždy
umyté desinfekčním prostředkem, důkladně opláchnuté čistou vodou a následně pečlivě osušené,“ radí MUDr. Valešová.


Pravidelné oční prohlídky

Více než 80 % respondentů nechodí na pravidelné oční prohlídky, přitom by na prohlídku měli zajít jednou za půl roku. „Při nošení kontaktních čoček může docházet například k vaskularizaci
rohovky nebo se na povrchu rohovky může vytvořit nová vrstva buněk, která pak čočky z oka
doslova vytlačuje, aniž by si toho pacient všiml. Vyšetření je proto důležité,“ upozorňuje primářka.

Za kontaktní čočky zaplatí uživatel během deseti let zhruba 60 000 korun: „Lidé často ve snaze uspořit riskují zdraví. Přitom se mohou zbavit dioptrií jednou pro vždy. Vysoce kvalitní laserové odstranění dioptrií včetně předoperační i pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za čtyřicet tisíc korun za obě oči,“ říká MUDr. Valešová.

Vysoce kvalitní laserové odstranění dioptrií včetně předoperační i pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za čtyřicet tisíc korun za obě oči.