Chci se objednat

Vyjádření k soudu s Lexum

Vážení čtenáři,

pokusím se vám vysvětlit celý problém a napravit podivnosti, které se v diskuzích objevují.

 

V celé kauze jde hlavně o bezpečí pacienta a kvalitu péče. Lexum nabízel operace za cenu, při které nelze kvalitní operaci provést. Dlouhodobým cílem Lexum není poskytovat levnou a kvalitní péči, ale získat co největší tržní podíl a následně ceny zvýšit. Před snížením ceny měl Lexum ceny výrazně vyšší než byly ceny naše. To znamená, že se Lexum snaží zničit konkurenci, aby mohl ovládnout celý trh a pak účtovat takové ceny, které mu pomohou uhradit ztráty, které mu nastaly z důvodu nízké ceny.

 

Lexum je vlastněn skupinou zahraničních investorů, kteří firmu spravují skrze kyperskou firmu. Kypr je všeobecně známý jako daňový ráj a firmy přes něj často vyvádějí peníze z ČR. Lexum v ČR již několik let neplatí žádné daně z příjmu právnických osob.

 

Jednání Lexum není vedeno snahou o dostupnost a nízké ceny, ale snahou o poškození ostatních poskytovatelů. Důkazem je i to, že například u operací šedého zákalu si účtuje doplatky za asférické čočky 2x vyšší než je obvyklé. Kromě tohoto platí oftalmologům z očních ambulancí za to, aby jim posílali pacienty na operace šedého zákalu. Doporučujícímu lékaři platí údajně až 1000 Kč za operaci. Oficiálně je to za edukaci a vyšetření pacientů. Pacient se pak domnívá, že mu lékař doporučuje Lexum zcela nezávisle. O této kauze se mluvilo i v televizi. Je tedy klidně možné, že senioři se šedým zákalem dotují svými penězmi levné laserové operace.

 

Dumping je velmi nebezpečná věc. Na první pohled vypadá pro pacienta či spotřebitele nízká cena velmi zajímavě. Vede ale k závažným důsledkům. Firmy v důsledku nízkých cen přestávají investovat do rozvoje a kvalita péče se zhoršuje. Pokud dojde ke krachu konkurentů, tak “vítězná” firma ovládne trh a diktuje ceny a maximalizuje zisky. S tím bývá obvykle spojen i pokles kvality, protože bez konkurence se firma “nemusí snažit”. Pokud se podíváte do MF Dnes, tak je článek doprovozen velmi přesným textem ohledně dumpingu. V elektronické verzi bohužel chybí.

 

 

Operace očí je velmi náročný, přísně individualizovaný a sofistikovaný zákrok. Vyžaduje složité přístroje, drahé materiály, speciální prostory a zejména zkušené lékaře. Toto není zadarmo. Předpokládám, že byste mohli uznat, že by operace měla stát více než brýle. V případě Lexum je to ale naopak. Zde stála operace jen 1/3 ceny, než stojí lepší multifokální brýle. 

 

Pokud by bylo možné provádět operace za nízkou cenu, tak to již dávno děláme. Osobně by mi to udělalo velkou radost, protože naše zákroky zlepšují lidem život a proto mne tato práce tolik baví. Škodit lidem ale kvůli zisku nebudu. 

 

Naše žaloba principiálně směřuje proti nekalému chování, které poškozuje pacienty a snižuje kvalitu. Naší snahou je dělat kvalitní práci a poskytovat špičkovou péči, která bude dostupná maximu pacientům. Cena operací se za roky spíše snižuje a vzhledem k růstu platů se stává stále dostupnější. Ve srovnání se zahraničím stojí laserová operace v ČR jen cca 1/2 toho, co v Německu, Francii či Británii (srovnávám s běžnými a skutečnými cenami a ne jen s "akčními" a "marketingovými" nabídkami). A to máme stejné přístroje a možná ještě lepší lékaře, kteří by mohli ihned začít pracovat na kterémkoli předním pracovišti v EU.

 

Jsem pyšný na to, že NeoVíze přinesla a přináší pacientům množství výhod a nových řešení. Byli jsme první, kdo zavedl femtosekundový laser VisuMax pro laserové operace, u operací šedého zákalu dáváme pacientům špičkovou měkkou čočku Alcon s filtrem chránícím sítnici zcela zdarma, zavedli jsme plošnou doživotní záruku pro laserové operace a množství dalších inovací. Většina péče je u nás zcela zdarma a je poskytována v nadstandardním prostředí. Kontrolujeme přísně naše náklady, dbáme na kvalitu, využití kapacit i personálu a hledáme výhodná řešení pro pacienty. Jako jedno z mála očních pracovišť jsme držitelem certifikátu kvalitty ISO 9001:2016. Lexum ISO 9001 nemá.

 

Já osobně také rád platím raději nízkou cenu než vyšší. Pokud ale někdo nabízí 10dkg šunky za 5 Kč, tak si jí nekoupím, protože to nemůže být z kvalitních surovin. A stejné je to i s nízkou cenou laserových operací v Lexum.

 

Přeji vám hezký den a doufám, že se nad mými řádky zamyslíte. 

 

P.S. Soudní znalec byl určen soudem. Své výpočty stanovil na základě údajů poskytnutých Lexum.

P.S.S. Nikdy jsme za femtolasik neúčtovali 30 tisíc Kč. Cena byla maximálně 24 tis.

P.S.S.S. Od ceny operace v Lexum se ještě odpočítávala cena zaplaceného vstupního vyšetření (tuším 3000 Kč), takže na úhradu nákladů zbývalo skutečně velmi málo peněz. 

 

S pozdravem

 

 

Petr Kocian

jednatel

Oční klinika NeoVize


Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.Buďte první, kdo komentuje tento článek.