JSME BEZPEČNÉ PRACOVIŠTĚ. Operujeme, vyšetřujeme. Jsme tu pro vás

Chci se objednat

Olga Javorská

Multifokální čočka - Oční klinika Neovize

"Cítím se moc dobře. Netrápí mě šedý zákal a neutrácím za brýle"

Brýle začala používat až v padesáti letech, na čtení. Ze dvou dioptrií se ale rázem stalo šest a do toho Olgu Javorskou postihl šedý zákal, který jí způsobil zastřené vidění. Obou trápení ji zbavila jediná operace.

„Při prvním vyšetření mě na Oční klinice NeoVize informovali, že mám dvě možnosti. Buď si nechat operovat jen šedý zákal, nebo vzhledem k velkému počtu dioptrií zároveň volit i dioptrické čočky,“ vysvětluje Javorská. „Doporučili mi tuto možnost vzhledem k velmi špatnému stavu mého zraku,“ dodává.

Šedý zákal se dnes řeší bezbolestným ambulantním zákrokem, při kterém si pacienti navíc mohou stejně jako Olga Javorská nechat odstranit i dioptrie. „Společně s odstraněním šedého zákalu můžeme odstranit rovněž astigmatismus či dioptrie do dálky i na blízko,“ popisuje primářka NeoVize MUDr. Věra Kalandrová. Stačí zvolit vhodnou nitrooční čočku. Za nadstandardní čočky sice pacient doplácí vyšší částku, nositelům brýlí nebo kontaktních čoček se ale investice vyplatí. „Implantace multifokální nitrooční čočky, která pacienta zbaví brýlí na dálku i na blízko, stojí na obě oči dohromady asi čtyřicet tisíc, ale to je v podstatě cena několika brýlových obrouček s multifokálními skly, které by si do konce života jistě musel pořídit,“ podotýká ředitel Oční kliniky NeoVize Petr Kocian.

Pacientka Olga Javorská je se zákrokem spokojená. „Když mi druhý den na klinice při kontrole odlepili z oka krycí obvaz, tak jsem ihned na operované oko viděla mnohonásobně lépe. V průběhu následujícího týdne se zrak ještě zlepšoval,“ popisuje svoji zkušenost.

Před operací prvního oka měla trochu obavy, na druhou stranu se ale už těšila. „Operovala mě paní primářka Věra Kalandrová. Po celou dobu zákroku mi přitom podrobně popisovala všechny úkony, které dělala. Za její profesionální výkon a úžasný lidský přístup jí patří mé velké poděkování,“ svěřuje se Javorská. Po operaci se prý cítila velmi dobře. „Stále jsem čekala, kdy přijde bolest nebo štípání či řezání v oku, nic takového se ale nenastalo,“ pochvaluje si.

foto