Chci se objednat

Vyzrajte na šedý zákal, nechejte si ho odoperovat

30.09.2014

Šedý zákal není životu nebezpečné onemocnění a dá se poměrně snadno úspěšně léčit. Co je na tomto onemocnění nebezpečné, je jeho pomalý nástup.

„Pacient registruje změny svého zraku velmi pomalu, takže vhodná léčba přichází později, a nepříjemné symptomy šedého zákalu tak zbytečně snižují kvalitu života,“ vysvětluje Věra Kalandrová, primářka brněnské Oční kliniky NeoVize.

„Vidění se pozvolna zamlžuje, jako by se postižený díval na svět přes mléčně zakalené sklo. Vadí mu i prudké osvětlení, špatně vidí za slunečného počasí a při řízení auta. Dalšími projevy může být přechodné dvojité vidění nebo ani s brýlemi není možné na dálku přečíst ceduli či značku,“ popisuje Kalandrová.

Jedinou prevencí vzniku onemocnění jsou tak časté kontroly u očního lékaře, optimálně dvakrát ročně. Tak je možné diagnostikovat onemocnění ještě v prvotní fázi a nasadit optimální léčbu.
A jak se šedý zákal léčí? Kapky ani mastičky nepomohou, jedinou šancí je operace. Strach ale není na místě.

„Při operaci odstraníme zkalenou čočku pacienta a na její místo naimplantujeme umělou nitrooční čočku,“ říká Kalandrová. Operace se v současné době provádí dvojím způsobem. Nejčastější je klasická operace katarakty, takzvaná fakoemulzifikace, kdy se pomocí ultrazvuku rozmělní zkalená čočka a nahradí se vysoce kvalitní žlutou čočkou s ochranným filtrem, která účinně chrání sítnici pacienta i po operaci.

Druhou možností je pak laserový zákrok pomocí femtosekundového laseru. Tento moderní způsob je ovšem nabízen jen v rámci nadstandardní péče, pojišťovna ho tedy nehradí, takže si za laser musí pacient připlatit.

Neúprosná statistika
Ve většině případů se vyskytuje u lidí ve věku 55 až 60 let jako projev přirozeného stárnutí oka. Po sedmdesátce jím trpí 90 procent populace.

V posledních desetiletích roste i počet mladších pacientů, u nichž se zákal objeví ještě před čtyřicátými narozeninami.

Typy šedého zákalu 
Jaký šedý zákal můžete mít:
Senilní – přichází s věkem
Vrozený – stojí za ním infekce během vývoje plodu
Sekundární – vzniká jako důsledek jiných nemocí nebo dlouhodobým užíváním některých léků.