FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Chci se objednat

Co je to šedý zákal a jak na něj vyzrát

13.04.2012

Co je to šedý zákal a jak na něj vyzrát.
Šedý zákal – toto sousloví slyšel již určitě každý z nás. Šedý zákal se projevuje snížením kvality vidění – vnímaný obraz nám doslova začne překrývat šedý závoj, který postupně může tmavnout a postižený tak může přestat i vidět. Nejčastěji se objevuje po 65 věku života, ale může se také objevit až v  osmdesáti. Udává se ale, že po 75. roce života je tímto onemocněním postiženo více než 75% populace.

Co vznik šedého zákalu uspíší a naopak?
Pravou příčinu vzniku šedého zákalu dosud nikdo neobjasnil. Je však jisté, že například cukrovka nebo vyšší refrakční (dioptrické) vady jeho vznik uspíší. Stejný vliv má také užívaní některých léků – kortikoidy, cytostatika apod., dlouhodobé užívání některých očních kapek, různé úrazy oka. Také silné záření, ať již rentgenové nebo ozařování při léčení rakoviny má na rozvoj šedého zákalu negativní vliv. A v neposlední řadě je nezdravý životní styl – hlavně kouření, drogy, špatná výživa. Právě poslední zmíněné můžeme aktivně ovlivnit a tím také přispět k oddálení vzniku šedého zákalu nebo alespoň k jeho zpomalení.

A jak se dá léčit?
„Šedý zákal lze léčit pouze a jen operativně,“ informuje nás primářka Oční kliniky NeoVize, MUDr. Věra Kalandrová. A pokračuje: „Nepomohou žádné oční cvičení ani kapky. Avšak ne každý šedý zákal je potřeba okamžitě operovat. Velmi záleží na rozsahu a ve které části čočky se nachází. Platí pravidlo, že operujeme až tehdy, kdy šedý zákal začne pacient vnímat jako obtěžující“. Operace šedého zákalu je dnes téměř výhradně ambulantní výkon.

Jak probíhá vlastní operace šedého zákalu a co je důležité?
Při operaci šedého zákalu je z oka odstraněna zkalená čočka ultrazvukovým nástrojem a nahrazena čočkou umělou. Vlastní průběh operace trvá 7-10 minut. Je zcela bezbolestná. Po operaci je oko do druhého dne zakryto obvazem. Když pacient druhý den obvaz odstraní, tak již vidí. Operace druhého oka pak následuje do přibližně 14 dní. Kvalitu vidění po zákroku významně ovlivňuje jednak vlastní průběh zákroku, který musí vždy provádět zkušený chirurg, ale také kvalita čočky, která je do oka implantována. Čočka musí být z kvalitního materiálu, nejlépe hydrofilního, který zůstane po celou dobu čirý a průzračný. Kvalitní čočka by měla poskytovat také kvalitní ochranu sítnice, nejcitlivější a nejdůležitější části oka. Proto je v Oční klinice NeoVize při všech operacích šedého zákalu pacientům aplikována vysoce kvalitní americká žlutá čočka, která dlouhodobě udržuje naprostou čirost a průzračnost. „Navíc obsahuje ochranný filtr, který chrání sítnici před škodlivými složkami slunečního světla a tím předchází onemocněním sítnice, které jsou nejčastější příčinou těžko řešitelných zrakových obtíží pacientů nad 60 let,“ vysvětluje dále primářka Kalandrová. Na rozdíl od většiny ostatních očních klinik si za ni pacient NeoVize nemusí připlácet, vše je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.