a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

K odstranění šedého zákalu a dioptrií stačí 15minutový zákrok

27.03.2014

Jak šedý zákal vzniká, lékaři zatím přesně nevědí. Jeho chirurgické odstranění je ale naštěstí možné. Při zákroku lékaři odstraní zkalenou čočku a nahradí ji umělou nitrooční čočkou.

Důležitá je kvalita čočky

Umělá nitrooční čočka zůstává v oku po zbytek života. Je proto důležité zvolit co nejkvalitnější čočku. Např. na očních klinikách DuoVize v Praze a NeoVize v Brně pacientům aplikují tzv. žlutou nitrooční čočku, která zamezuje průniku škodlivého modrého spektra světla do oka. Čočka tak snižuje riziko poškození sítnice a následného zhoršování zraku.

„Ochranu sítnice žlutou čočkou považujeme za absolutní nutnost, protože právě onemocnění sítnice bývá častou příčinou těžko řešitelných zrakových obtíží u starších pacientů,“ říká primářka brněnské oční kliniky MUDr. Věra Kalandrová.

Pražská oční klinika mj. nabízí nadstandardní operaci pomocí femtosekundového laseru. Ta je velmi šetrná a pacienti se tak nemusejí ničeho obávat. „Jedná se o zákrok, při kterém vstupní řez i otvor v pouzdře čočky vytváříme laserem bez použití skalpelu,“ vysvětluje primářka pražské kliniky MUDr. Lucie Valešová. „U této operace je možné volit nadstandardní nitrooční čočky, které korigují dioptrické oční vady.“

Zbavte se zároveň i dioptrií

Dioptrie na dálku, na blízko, astigmatismus nebo špatné vidění za šera – to jsou problémy, které lze při operaci šedého zákalu také odstranit. „Stačí, když si pacient vybere některou z nadstandardních nitroočních čoček. Během zákroku pak vyjmeme z oka zkalenou čočku a nahradíme ji třeba čočkou multifokální, která koriguje dioptrie do dálky i na blízko. Při jedné operaci tak pacienta zbavíme jak zákalu, tak závislosti na brýlích,“ vysvětluje MUDr. Kalandrová.

Kromě multifokálních mohou pacienti u nadstandardních nitroočních čoček vybírat ještě mezi asférickými čočkami, které zlepšují vidění za šera, v mlze, v noci a při náhlém ostrém osvětlení (např. od protijedoucího auta), a čočkami torickými, jež korigují astigmatismus.