Chci se objednat

Rozhovor s MUDr. Věrou Kalandrovou

14.03.2014

* Jak člověk vůbec pozná, že má šedý zákal?

V. K. Počáteční stadium šedého zákalu nemusí vidění nijak ovlivňovat. Zkalení čočky se ale postupně zvětšuje a může vést až k úplné slepotě. Tyto změny mohou trvat měsíce, ale i roky. Jisté však je, že zhoršené vidění člověka obtěžuje a ubírá mu na kvalitě života.

* Proto je dobré operovat šedý zákal hned, jakmile se projeví. Můžete popsat průběh samotného zákroku?

V. K. Operace šedého zákalu trvá obvykle jen několik minut. Zkalená čočka je bezbolestně rozmělněna ultrazvukem a odstraněna z oka. Na na její místo se zavede umělá nitrooční čočka vyrobená z měkkého materiálu. Umělá nitrooční čočka drží v oku pomocí haptik, jakýchsi úchytek. Je zázrak, že díky tomuto malému vynálezu moderní medicíny lidé opět vidí.

* Má operace šedého zákalu nějaké další výhody?

V. K. Často se operace šedého zákalu prolíná s refrakční operací. Výběrem vhodné nitrooční čočky, ke kvalitním patří např. AcrySof, která je navržena pro korekci široké škály zrakových vad, se dá zároveň odstranit i refrakční vada. Třeba implantací multifokální čočky se pacient zbaví jak šedého zákalu, tak brýlí na dálku a na blízko. Denně operujete patnáct až osmnáct pacientů.

* Najdou se mezi nimi i ti, na které si vzpomenete ještě po čase?

V. K. Utkvěl mi v paměti příběh jedné staré paní, která byla za války v koncentračním táboře. Po operaci mi napsala, že je šťastná, že po dvaceti letech opět vidí hvězdy a každý večer se na ně dívá. A přitom vzpomíná, jak se v mládí dívala na stejné hvězdy v koncentráku a byl to pro ni tehdy jediný pěkný pohled. Před třemi lety jste zvítězila v anketě Žena regionu Jihomoravského kraje.

* Potěšilo vás tohle ocenění?

V. K. Musím přiznat, že ano. Sice nevím, kdo mě nominoval ani kdo pro mě hlasoval, ale beru to jako ocenění mojí dlouholeté práce a současně jako ocenění žen, které pracují ve zdravotnictví.

* Po každé práci má následovat odpočinek...

V. K. Nejraději trávím čas se svou rodinou. Bydlíme v rodinném domě se zahradou, kterou mám plnou květin. Jejich pěstování je mojí velkou zálibou. Miluji také procházky s našimi psy, ráda vařím, chodím do divadla a na koncerty, baví mě cestovat. A samozřejmě nezapomínám na své přátele – ti jsou pro mě velmi důležití.


MUDr. Věra Kalandrová pracuje jako primářka oční kliniky NeoVize v Brně a je považována za jednu z nejlepších očních lékařek v ČR. Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita). Své zkušenosti získávala na Očním oddělení NsP Koliště Brno a Vojenské nemocnice a v brněnské Úrazové nemocnici.