Chci se objednat

Oči slzy potřebují

26.02.2014

Syndrom suchého oka je onemocnění, jež se stále rozmáhá. Viníci? Stres, horší klimatické podmínky i nezdravý životní styl.

Tento zdravotní problém souvisí s nedostatečným omýváním povrchu oka. Projevuje se nejen pálením a řezáním očí, ale může dojít i k poškození povrchu oka a dalším zrakovým obtížím. „Bohužel je to velmi častý problém, projevuje se nepříjemnými pocity a pálením očí,“ vysvětluje podstatu nemoci primářka oční kliniky Neovize Věra Kalandrová.

Onemocnění se objevuje v každém věku, ale častěji postihuje ženy v období menopauzy. Projevy syndromu jsou často ovlivněny okolním prostředím, kdy se potíže zhoršují při pobytu v prašných a zakouřených prostorách, ve větru, v suchých a klimatizovaných místnostech, určitý vliv má i nošení kontaktních čoček, stres a několikahodinová práce na počítači. „Důležitou roli hraje také dlouhodobé užívání očních kapek, některé léky a některá onemocnění. Syndrom suchého oka se může objevit u lidí postižených vrozenými či získanými anomáliemi očních víček,“ doplňuje lékařka Kalandrová.

A jak se dají oči léčit? Nejdůležitější je opět, aby se na nemoc přišlo co nejdříve. K očnímu lékaři proto zajděte mimo pravidelné kontroly vždy, když ucítíte pálení nebo zvýšenou únavu očí. Terapie se odvíjí od úrovně a intenzity onemocnění. Jde většinou o lokální ochranu očního povrchu, doplňování slzného filmu, správnou oční hygienu a v některých případech je nutný chirurgický zásah. „Frekvence kontrol a sledování pacienta závisí na stupni nemoci a případného rizika závažnějších následků,“ popisuje oftalmoložka.

U lehčích forem se při léčbě aplikují oční kapky (umělé slzy), někdy jsou vhodné oční masti a gely určené k aplikaci před spaním.
„U závažnějších forem jsou předepisovány speciální zvlhčující gely, v některých případech je nutný chirurgický zákrok,“ dokončuje doktorka Věra Kalandrová.