Chci se objednat

Špatný zrak ohrožuje lyžaře

21.12.2013

Zrak je při sportu jedním z rozhodujících smyslů. Dvojnásob to platí u lyžování nebo snowboardingu, kdy se lidé pohybují ve velké rychlosti a více hrozí nebezpečné úrazy. Přesto mnoho lidí riziko podceňuje a na své problémy se zrakem při sportu jednoduše příliš nemyslí. Třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti. Každý osmý udává problémy s prostorovou orientací, což jsou nesnáze, které mohou při lyžování či snowboardingu způsobit skutečně velké nepříjemnosti a být příčinou pádů a úrazů.

Bezpečné a ani pohodlné není ani provozovat tyto zimní sporty s dioptrickými brýlemi. Skla se mohou rozbít a ošklivě poranit oči. Nemluvě o tom, že se jen těžko dají nosit pod lyžařské brýle a helmu. Ani použití kontaktních čoček nemusí být ideální, protože oči potřebují péči. Při mrazu a větru rohovka oka ztíženě dýchá a více osychá. Kontaktní čočky brání dalšímu příjmu kyslíku, takže oko ještě více dráždí. A pokud lyžujete ve výškách nad 3000 metrů, nesnášenlivost se dále zvyšuje, neboť kyslíku ve vzduchu se zvyšující se nadmořskou výškou ubývá. Proto je nutné často používat oční kapky, případně umělé slzy, které oko zvlhčí. Vždy je ale bezpečnější používat kontaktní čočky než riskovat pohyb na svahu s nekorigovanou dioptrickou vadou.

Pohodlným řešením je laserová operace zraku. „Obtíže při sportu jsou jednou z hlavních příčin, proč se na nás lidé obracejí. Naštěstí máme dnes k dispozici bezbolestné a spolehlivé zákroky, které nijak nesnižují odolnost oka a zajistí vysokou kvalitu vidění,“ vysvětluje Věra Kalandrová, specialistka na laserové operace zraku. Vlastní operace nebolí, provádí se v místním znecitlivění pomocí anestetických kapek. Případné nepohodlí je spíš psychického rázu.

mladi-s-lyzema.jpg