a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Oči potřebují péči

26.05.2017

Jarní a letní období, kdy nás to táhne ven a kdy se věnujeme nejrůznějším aktivitám, je pro oči rizikové. 

Pozor na slunce

Důležitá je v této době především dobrá ochrana před slunečním zářením - kvalitní filtr s vyšším stupněm ochrany má být samozřejmost. 

Horko a klimatizace

Problémy může způsobit i horko, v němž osychá povrch spojivky a rohovky, časté je zarudnutí a podráždění očí. Totéž způsobuje klimatizace, pokud není nastavna na vlhkost asi 40-50%. Pomůže zvlhčování očí lubrikačními roztoky, tzv. umělými slzami. Vhodné jsou také čočky z hydrogelu, ktré napodobují tukovou vrstvu slzného filmu a obsahují smáčedla.

Kapičky s sebou

Problémy s očima vyvolávají i alergie. V pozdním jaře a v létě jsou nejagresivnější pyly kvetoucích trav, ale alergické reakce vyvolává i prašné prostředí, roztoči, zvířecí srst atd. Je proto dobře mít stále při sobě oční kapky, které dokážou alergické potíže částečně zmírnit. 

Podráždit oči, dokonce i vyvolat zánět, může také obyčejný pot, zvláště když se smísí s opalovacími krémy. Riziko infekce pak hrozí i při koupání (v rybnících, v chlorovaných bazénech apod.). Pomůže vypláchnout oči borovou vodou či je ošetřit dezinfekčními kapkami.

Názor odborníka

MUDr. Lucie Valšová. primářka Oční kliniky DuoVize

Při plavání, zejména v přírodních koupalištích, zvyšují kontaktní čočky výrazně riziko infekčního zánětu rohovek. Proto je vhodné při vodních sportech kontaktní čočky nepoužívat. Lidé kteří podstoupí laserovou korekci dioptrií, se díky moderním technologiím nemusí v létě nijak omezovat. Například po šetrném zákroku zvaném NeoSMILE 3D se mohou koupat již po dvou týdnech, je tedy možné jít na operaci i nepříliš dlouhý čas před dovolenou.