Chci se objednat

SEDMERO NEJČASTĚJŠÍCH MÝTŮ O OČNÍCH OPERACÍCH

15.12.2016

Jenže odhodlat se k laserové operaci je stále pro mnoho lidí neřešitelný problém. Mohou za to časté mýty a polopravdy, které pacienty od operace zrazují. Zde je přehled těch nejčastějších:

1)     Po laserové operaci budu několik týdnů vyřazen z běžného života 
Lidé se nejčastěji bojí toho, že po operaci očí nebudou moci chodit několik dní do práce, koupat se či několik měsíců budou mít zákaz chodit do přírody, aby se vyhnuli pylům a dalším alergenům. Přitom to není vůbec nutné. „Při refrakčních operacích očí na naší klinice používáme femtosekundový laser, pomocí něhož provádíme zákrok zvaný NeoSMILE 3D®. Laser velice delikátním a jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce tří milimetrů a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv. lentikulu, neboli část rohovky uvnitř oka, kterou je potřeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění. Tu pak chirurg tím jemným naříznutím vyjme. Nepoužíváme tudíž žádné skalpely ani mikrochirurgické šití. Díky tomu se pacient prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za týden se může například koupat,“ vysvětluje MUDr. Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.

 

2)    Operace očí není pro děti a pro staré lidi
Operace u dětí možné jsou, průběh operace bývá totožný s operací u dospělých, přičemž lékaři vítají u zákroku přítomnost rodičů. Tato hranice je důležitá z jednoho jediného důvodu – při zákroku je nezbytné, aby dítě bylo s lékaři schopné spolupracovat. Ale operovat lze i děti mladší, záleží na jejich vyspělosti. Mnohdy jsou děti samy motivovány zákrok zvládnout a perfektně spolupracují, neboť samy už nechtějí brýle nosit.
Stejně tak neexistuje žádné horní věkové omezení. Operaci můžete podstoupit kdykoli, ve 20, ale i v 60 letech. „U lidí starších 50 let věku častěji volíme nelaserové formy zákroku, protože bývají v této věkové skupině účinnější a výhodnější a navíc umožňují odstranit potřebu brýlí na čtení. V řadě případů jsme ale schopni padesátníkům a starším vyřešit oční vadu i laserovým zákrokem,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

 

3)    Příliš vysoký počet dioptrií se už nedá odoperovat
Omyl, operovat se dá prakticky jakýkoli počet dioptrií. U vyšších počtů dioptrií jsou používány nelaserové metody nebo kombinace metod. „Na klinice NeoVize byla úspěšně operována pacientka, která měla -31 dioptrií a pacienta, který měl +16 dioptrií. Ani vyšší počet dioptrií než u těchto pacientů by při použití moderních nelaserových metod neměl být problémem,“ říká MUDr. Šárka Skorkovská z brněnské kliniky NeoVize.

 

4)    Šilhání se odstraňuje pouze u dětí, u dospělých je tato vada neřešitelná
Nesmysl! Také u dospělých se šilhání úspěšně řeší, a to pomocí operace technikou nastavitelných stehů. „Při operaci dochází k úpravě délky okohybných svalů nebo místa jejich uchycení na povrchu oční koule (bělima). Technika nastavitelných stehů je jedinečná v tom, že po ukončení operace umožňuje lékaři doladit postavení očí podle jejich polohy - jemným „dotažením“ stehů dokáže lékař upravit pozici okohybných svalů pro dokonalý kosmetický efekt,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

 

5)    S operací očí se ženám vyplatí počkat až na období po porodu
To je jeden z obvyklých mýtů, ale není to pravda. Ženy nemusí s operací očí vůbec vyčkávat, není důvod. „Jen asi u pětiny žen s vyšším počtem dioptrií se může po ukončení těhotenství zrak mírně zhoršit. V takovém případě vadu doladíme zdarma v rámci doživotní záruky, kterou na laserové zákroky NeoLASIK HD® a NeoSMILE 3D® poskytujeme,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

 

6)    Šedý zákal musí uzrát 
Čím dříve budete šedý zákal řešit, tím lépe – operace bude šetrnější. „Určitě není nutné čekat, až se šedý zákal zvětší a „uzraje“ do určité velikosti. Naopak, čím je šedý zákal větší, tím nejenže hůř vidíte, ale oční čočka je tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější.“ tvrdí lékařka Očního centra Praha Andrea Janeková. Navíc odhadnout vývoj onemocnění není jednoduché, rychlost změn bývá různá - od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky, desetiletí, ale také jen měsíce. 
 
7)    Laserové operace nelze opakovat 
 Moderní zákroky pomocí femtosekundového laseru přinášejí nespočet výhod. Jednou z nich je právě možnost kdykoli v pozdějším životě, pokud se vada zhorší, oko opakovaně operovat, a to i mnoho let po původním zákroku. „Na naší klinice máte navíc jistotu, že pokud podstoupíte laserový zákrok, obdržíte doživotní záruku, a tak bude-li kdykoli v průběhu vašeho života nutné dioptrický stav vašich očí doladit dalším laserovým zákrokem, oční klinika jej poskytne zdarma,“ uzavírá MUDr. Valešová.