a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Na slovíčko s odborníkem

16.11.2016

Otázka:
Sylva

Začínám mít trochu obavy, jelikož od porodu (před rokem a půl) mě trápí problémy s očima. V pravém oku se mi začala objevovat černá mžitka, jakoby tečka, navíc mám potíže s častým řezáním v tom samém oku. Nepříjemné také je, že jakmile se venku ochladí nebo fouká vítr, nemohu prakticky vyjít ven bez brýlí proti slunci, jelikož mi obě oči nadměrně slzí. Paní doktorka na očním mi dala zklidňující kapičky, které ale bohužel nepomáhají...

Odpověď:
MUDr. Jana Mikšovská

Černá tečka, kterou vnímáte před pravým okem, je nejspíše sklivcový zákal. Ten, pokud se dostane do optické osy oka, vyvolává stín na sítnici, který vás ruší. Sklivcové zákaly jsou časté, ve většině případů trvale nezhoršují zrakovou ostrost. Nevznikají přímým vlivem porodu nebo těhotenství, nejčastěji  je jejich důvodem změna struktury sklivce, méně často drobné krvácení do sklivcového prostoru.

Bohužel v současné době neexistuje jednoduchý způsob, jak tyto zákaly vyléčit. Pokud se zmnoží a trvale snižují zrakovou ostrost oka, je možné jejich chirurgické odstranění. Zvýšená citlivost a slzení očí při chladu či větru bývá způsobena nadměrným osycháním oční spojivky a rohovky. Oko je před zevními vlivy chráněno slzným filmem a při jeho poruše či nestabilitě nastává vyšší produkce slz. Ke zklidnění očí je vhodné používat kapky, které normalizují slzný film. Zároveň pomáhají i speciální prostředky určené k hygieně očních víček. Tyto látky účinně zplešují kvalitu povrchové lipidové vrstvy slzného filmu tak, aby nedocházelo k nadměrnému osychání očí a následně tím i k větší produkci vodné složky slzného filmu.