a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Oko ukáže cukrovku i nádor

05.10.2016

Většina lidí zamíří k očnímu lékaři, až když má nějaký problém se zrakem. To je ale špatně. Při včasné návštěvě očaře“ totiž můžeme předejít nejen potížím s viděním, ale odhalit i zcela jiné nemoci.

Během komplexního očního vyšetření je možné zjistit například karcinom na mozku, nitrooční nádor, některé druhy leukémie, boreliózu či toxoplazmózu nebo pásový opar. Možné je rozpoznat i počínající autoimunitní onemocnění, která postihují nejprve oči a až pak ledviny, srdce, kůži či pohlavní orgány,“ uvádí MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka kliniky DuoVize.

Oči odkryjí problém dřív, než ho cítíme

Oko totiž v řadě případů zaznamená nějaký problém v těle jako úplně první ze všech orgánů. Dokonce čtyři až pět let před vznikem chronického stavu nemoci., tedy v období, kdy ještě nepociťujeme žádné potíže! 

Zkušený oftamolog tak při vyšetření pozná např. začínající cukrovku, záněty kloubů, chlamydiové infekce, roztroušenou sklerózu, rakovinu prsu u žen, rakovinu plic u mužů, riziko infarktu či mrtvice a v některých případech i infekci virem HIV. Na oku se nejčastěji projeví ta onemocnění, která zasahují více orgánů. Oční lékař může být prvním, kdo na problém přijde což někdy znamená tím, kdo zachrání pacientovi život. Protože čím dřív se na nemoc přijde, tím větší je šance na uzdravení. Oftamologové se nejčastěji soustředí na změny na duhovce, ale potíže prozradí i rohovka nebo sítnice, na níž ukáže třeba poškození cév.

Tmavé kruhy můžou značit potíže s játry

Svou roli hraje i oční okolí. Váčky pod očima stejně jako otoky očí můžou signalizovat problémy se šetrnou žlázou, tmavé kruhy pod očima zase poukazuje na potíže s játry a máme každé ráno oteklá víčka, možná potíž v ledvinách.

Důkladným pohledem do očí lze zkrátka vyčíst ledacos o našem zdraví. Proto bychom se měli nechat vyšetřit u odborníka, i když máme pocit, že zrak máme v pořádku.