Objednejte se Zeptejte se

Tajemství barvy očí

29.08.2016

Hnědá, modrá a zelená patří k nejběžnější barvě očí. Jsou ale lidé, kteří mají oči šedé, šedomodré, světle hnědé i černé, a nás zajímá, co vůbec barvu očí určuje. Vysvětlení není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Přestože se většinou předpokládá, že barva očí je dědičný znak, který se míchá z barev očí rodičů, je to složitější. Barvu očí dítěte určuje nejen barva očí matky a jejího partnera, ale také informace našich předků, které jsou v genech každého z nás zaznamenány. Navíc geny, jež určují barvu očí, vědci ještě dobře neznají, a tak tajemství všech odstínů barev vysvětlit zcela neumíme.

Dřívější tvrzení vědců, že dominantnější barvou očí je spíše hnědá než modrá a zelená, už nejsou zdaleka jistá. Může za to zjištění genetiků, že každý z rodičů sice má dva geny pro barvu očí, dítě ale využije pouze od každého jeden. Barevnou část oka tvoří duhovka, která je silně pigmentovaná. „Pokud duhovka obsahuje větší množství pigmentu na přední i zadní straně, má duhovka hnědou nebo hnědozelenou barvu, pokud duhovka obsahuje málo pigmentu nebo pigment na povrchu postrádá, pak máte nejspíš modré nebo šedomodré oči. Výsledný odstín navíc ještě ovlivňuje velikost, hustota a uspořádání těchto vláken v duhovce a do jisté míry i samotné smršťování a roztahování duhovky, neboť to ovlivňuje hustotu rozložení pigmentových zrn v duhovce,“ objasňuje lékařka MUDr. Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize v Praze.


Startujeme na neutrál

Po narození se většina bělošských dětí rodí s neutrální barvou očí. Duhovka totiž pigment téměř neobsahuje, a tak mají všechna miminka barvu očí téměř shodnou. „Teprve časem, kdy jsou oči dětí vystaveny slunečnímu záření, dochází v duhovce k postupné produkci melaninu a odstín duhovky se mění. V šesti měsících už je většinou patrné, jaké oči bude dítě mít, v jednom roce hustota melaninu představuje asi padesát procent hustoty u dospělého člověka a ustálí se asi ve třetím roce života dítěte. Po zbytek života pak barva zůstává stejná,upřesňuje oční lékařka. U lidí postižených albinismem, genetickou poruchou projevující se nedostatkem či zcela chybějícím pigmentem, se barva očí jeví jako růžová až červená.

Co o nás říkají základní barvy očí

Emociální modrá
Lidé s modrýma očima bývají senzitivní, emociální, nerozhodní a snadno ovlivnitelní. Když je potřeba, dokážou dobře mlžit, předstírat, zatajovat nebo lhát. Co se týká zdravotního stavu, bývají náchylnější k nemocem dýchacích cest, revmatickým chorobám, alergiím a astmatu.

Vášnivá zelená
Lidé se zelenýma očima bývají silné individuality, introvertní, nevyrovnaní, tajemní, vášniví, tvůrčí bohémové. Mívají problémy s játry, žlučníkem a zažíváním.

Vyrovnaná hnědá
Lidé s hnědýma očima jsou racionální, rozhodní a vyrovnaní. Bývají temperametní, velmi otevření a přímí. Jsou dominantní a mají velkou schopnost něco v životě dokázat. Často mívají problémy s krví a kevním oběhem.

Oči prozradí nemoc i léky

Pokud jste také zaznamenali, že se barva očí některým lidem mění i v dospělosti, pak jde většinou jen o nepatrné změny, kdy je barva očí světlejší nebo tmavší. Světloocí lidé často pozorují změnou barvy očí v závislosti na tom, co si obléknou - barva duhovky je ovlivněna kombinací barev, které se od oblečení odrážejí. Barvu očí může ale ovlivnit i stres a zejména zdravotní stav., například i užívání léků, onemocnění, hormonální změny, výraznější změnu v zabarvení pak může způsobit úraz oka. V případě, že jakoukoli změnu barvy očí zaznamenáte, navštivte raději lékaře.