a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Nemoc vyčtěte z očí

29.02.2016

Pleť v okolí očí je velmi jemná, proto se na ní nejvíce odrážejí únava, stres, dehydratace i přibývají léta. Velké váčky pod očima mohou signalizovat špatný stav vnitřních orgánů a otoky očí se objevují například při nedostatečné funkci štítné žlázy. Pokud se vám zduřuje oblast pod očními víčky, může to signalizovat nahromadění hlenu v močovodech, vaječnících či v děloze, které vytváří prostředí pro aktivitu bakterií a vnik zánětu.

Skryté nemoci

Objevují se vám pod očima často vodnaté váčky nebo míváte po ránu napuchlá oční víčka? Tento stav mnohdy poukazuje na špatně pracující ledviny. Vedle toho kruhy pod očima mohou souviset s vyčerpáním a odrážet špatnou činnost jater. Ale pozor, nemusejí souviset se žádnými potížemi! Drobné žlutobělavé skvrnky na vnitřním okraji víček (xantelasmata) prozrazují poruchu metabolismu lipidů, aterosklerózu (onemocnění tepen) i onemocněních jater. Pokud navštívíte svého očního lékaře, během komplexního očního vyšetření může odhalit různá dosud skrytá onemocnění, např. nádor mozku, hypofýzy, nitrooční nádory, také některé druhy leukémie, infekční onemocnění typu borelióza či toxoplazmóza nebo pásový opar. „Možné je rozpoznat i počínající atoimunitní onemocnění, která postihují nejprve oči, poté ledviny, srdce, kůži a pohlavní orgány. V některých případech odhalí vyšetření zraku také nákazu virem HIV uvádí MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka kliniky DuoVize.

Ve vláknech duhovky

Oko je v řadě případů první orgán, který zaznamenává degeneraci vnitřních orgánů. Když se podíváme na duhovku, vysledujeme, že je složená z vláken paprsčitě vybíhajících z panenky. U některých očí jsou tato vlákna nahuštěná na sobě, a u jiných jsou daleko od sebe. Toto je velmi důležitá vlastnost, která určuje sílu genetické konstituce. Zdraví lidé mají jednotnou barvu duhovky a vlákna nahuštěná v bezprostřední blízkosti, bez známek porušení. Pokud je barva duhovky celistvá, ale vlákna začínají vykazovat uvolněnou stavbu, naznačuje to občasné zdravotní problémy. Větší náchylnost k onemocněním se projevuje odbarvením, barevnou nerovností, pigmentovými ložisky nebo deformacemi ve vláknech. Na pohled patrné mezery už svědčí o zdravotních potížích vyžadujících trvalé ošetření. Jednotlivé části duhovky se vážou k orgánům nebo funkcím lidského těla. První část, nejblíže k panence, má vztah k žaludku, druhá ke střevům, třetí ke krevnímu a míznímu sytému, čtvrtá ke žlázám a tělním orgánům, pátá ke svalům a šestá (nejdále od středu) se vztahuje ke kůži a vyměšování. Levá duhovka odpovídá levé straně těla a pravá pravé. Obecně se dá říci, že stav orgánů a funkcí horní části těla se zrcadlí v horní části duhovky a orgány a funkce dolní části těla v dolní duhovky. O bílých skvrnách na duhovce se předpokládá, že vznikají následkem zánětu, přílištného dráždění a stresu. Tmavé skrvny se objevují, když některá část těla nepracuje správně.