a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Internet není dobrý optik

26.02.2016

Kontaktní čočky nosí zhruba každý třetí Čech, který trpí vadami očí. A většina z nich je kupuje přes internet. „Jejich roční prodej se u nás za posledních deset let zdvojnásobil.“ potvrzuje Jana Kraftová z jednoho z největších internetových obchodů svého druhu Vašečočky.cz. Problém ale je, že lidé jdou po ceně a kupují různé typy, aniž by se předtím poradili s odborníkem.

Výhodný nákup přes internet se tak nemusí vždy vyplatit. „Původ a kvalita takové čočky můžou zrak výrazně ohrozit,“ říká pro deník Metro Eva Jerhotová z oční kliniky DuoVize. Ne každé, a to klidně i ty kvalitní a drahé, jsou vhodné pro každé oko. Laik zkrátka nepozná, které kontaktní čočky jsou pro něj ty správné.

„Špatně zvolená čočka může škodit kvůli nedostatečnému pohybu, tudíž i špatné výměně slzného filmu, ve kterém se hromadí odumřelé buňky,“ varuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Podobné těžkosti mohou způsobit ale i laciné brýle ze supermarketu.

„Lze je použít jen na krátkodobé přečtení například etikety v obchodě, ale dlouhodobě by se používat neměly,“ odrazuje šetřílky oční lékařka Michaela Netuková.
„Dlouhodobé nošení brýlí koupených v drogerii nebo u benzinové pumpy může zrak poškodit,“ dodává.

Zdraví očí však nemusí být to jediné, co je v sázce. Může jít dokonce až o život. Nevhodná optika může totiž způsobit špatné vidění, což by například u řidičů mohlo mít fatální následky.