a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Když nemůžete zaostřit...

07.12.2015

Tato oční vada se projevuje zkresleným nebo zamlženým obrazem na libovolnou vzdálenost, ale zrakovou ostrost nenarušuje tak silně jako krátkozrakost či dalekozrakost - její vliv na rozmazané vidění je zhruba poloviční. Astigmatismus bývá převážně vrozený. Objevuje se u dětí i dospělých a většinou, až u 70% lidí, bývá kombinovaný s krátkozrakostí a dalekozrakostí. Určitě nemůže být způsobený čtením v šeru či častým sledováním televizoru či monitoru u počítače. Během života se však může rozvinout vlivem různých onemocnění a zánětů rohovky, ale i po úrazech či operacích.

V čem tkví problém?

Součástí oka je nejen oční čočka, ale také rohovka, která je umístěna před čočkou na přední straně oka. Zdravá rohovka má pravidelný tvar, je hladká a světlo, které jí prochází do oka, se dá přirovnat k míči. Při astigmatismu je některá z optických ploch oka, nejčastěji právě rohovka, v jedné rovině více zakřivená než v druhé, je šišatá. Místo tvaru kopacího míče připomíná vajíčko nebo míč na ragby. Toto nepravidelné zakřivení pak způsobuje zhoršené vidění, horší vnímání kontrastů, člověk postižený astigmatismem má pocit, že nemůže zaostřit, bod vidí jako nebo různě deformovanou křivku a často zaměňuje znaky 0 za 8, M za H či N, P za F apod.  Jaký stupeň astigmatismu člověka postihuje, určí lékař při očním vyšetření, přičemž se velikost vady udává v cylindrických dioptriích, které doplňuje údaj o počtu úhlových stupňů osy, do které se umisťuje korekční sklo. Tyto údaje jsou důležité pro následnou a správnou korekci astigmatismu. Nekorigovaný astigmatismus může způsobovat nejen zhoršené vidění, ale i různé potíže provázené únavou a bolestmi hlavy, jež vznikají zejména na ostrém světle nebo při větší námaze očí.

Korekce astigmatismu

Možností, jak astigmatismus korigovat, a získat znovu ostré vidění, je hned několik. Prvním řešením jsou brýle. U některých lidí ovšem mohou být zdrojem potíží, a to zejména u dospělých, kdy jsou jim předepsané nové brýle (nová korekce), než na jaké byli zvyklí nebo mají brýle poprvé. Problém je v tom, že cylindrické sklo (sklo korigující astigmatismus) v horizontální rovině zvětšuje či zmenšuje, v rovině vertikální ale velikost obrazu neovlivňuje. Čtverec se tak na sítnici promítá jak obdélník. Pokud má pacient navíc na každém oku různou velikost a osu cylindru, může být zkreslení pozorovaného tvaru na každém oku různé, což se projevuje pocitem prostorově deformovaného obrazu. Řešením je pak přizpůsobit korekci astigmatismu na každém sklu zvlášť subjektivním pocitům člověka i za cenu snížení zrakové ostrosti.

Pohodlné čočky

Druhým řešením jsou kontaktní čočky, oblíbené u těch, kteří neradi nosí brýle nebo čočkám dávají přednost při sportu a aktivitách, kde brýle překážejí. Moderní kontaktní čočky jsou k očím velmi šetrné, stabilní a nedráždí oči ani oční víčka. Mohou být současně použité ke korekci dalekozrakosti a krátkozrakosti. Nevýhodou může být pravidelná výměna čoček a speciální péče, jež jsou pro zdraví očí nezbytné.

Šetrný laser

Posledním a nejvhodnějším řešením pro korekci astigmatismu je laserová operace. Při operaci laser upraví oční rohovku - zmenší zakřivení příliš vyklenutých částí a zvýší zakřivení příliš plochých oblastí rohovky. Malé stupně astigmatismu lze léčit všemi technikami laserových operací. U astigmatismu nad jednu cylindrickou dioptrii je vhodné použít zákrok femtosekundovým laserem, protože poskytuje nejpřesnější a nejstabilnější výsledek.

„Laserová operace je zárukou kvalitního, komfortního, šetrného a bezpečného řešení,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize. „V případě, že pacient má problém současně se šedým zákalem nebo presbyopií (zhoršené vidění na blízko po 40. roku věku), je vhodnější nelaserová operace, při které je původní oční čočka, jejíž dioptrická hodnota neodpovídá dioptrickému stavu oka, nahrazena čočkou umělou. A ta je dnes k dispozici i v provedení pro úpravu astigmatismu,“ dodává MUDr. Valešová.