a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Rohovkový VŘED

03.03.2018

Konkrétně já jsem je nosila prakticky nepřetržitě šest let, pro svou dioptrickou vadu jsem ani neměla vhodné brýle. Ilona má taky oční vadu a i ona dávala přednost čočkám, zdálo se nám to oběma pohodlnější a celkově nám to vyhovovalo.

Bezproblémové nošení čoček ale – aspoň pro mě – skončilo, když se mi třikrát za sebou objevil zánět spojivek.

POTÍŽE SE ZHORŠILY

Měsíc jsem nechala oči odpočinout a pak jsem kontaktní čočky opět nasadila. Potíže se vzápětí výrazně zhoršily a od očního lékaře jsem se dozvěděla, že teď už nejde o „pouhý“ zánět spojivek, ale o nebezpečný rohovkový vřed. Okamžitě jsem dostala antibiotika, aby se zabránilo narušení celistvosti rohovky.

PORADIL TATÍNEK

Podobné zkušenosti měla i moje sestra Ilona. Jednou ráno ji probudila úporná bolest v silně oteklém oku. A představte si, že také jí lékař diagnostikoval rohovkový vřed! Po půlroční léčbě jí po vředu na rohovce zůstala jizva.
Shodly jsme se s Ilonou, že brýle by pro nás nebyly to pravé. Prostě nám překážely a ani jedna jsme si na jejich nošení nedokázaly zvyknout. Nakonec jsme daly na doporučení našeho otce, který nám radil, abychom vyřešily problémy se zrakem jednou provždy – laserovou operací.

OPERACE NA MÍRU

Daly jsme na něj a rozhodně nelitujeme! Operaci nám na brněnské klinice „ušili na míru“ přesně podle našich obtíží. Několikadenní hojení jednoho oka rozhodně stálo za to, že teď brýle ani kontaktní čočky nepotřebujeme, vidíme ostře i bez nich.

NÁZOR ODBORNÍKA

Prim. MUDr. Šárka SkorkovskáOční klinika Neovize, Brno

Obě pacientky podstoupily na zdravém oku operaci bezbolestnou metodou NeoLASIK HD. Druhé oko, kde byly jizvy po rohovkovém vředu, bylo operováno povrchovou metodou PRK (fotorefrakční keratektomií), kde je čas hojení trochu delší. Je lepší rozhodnout se k zákroku dřív, než vřed způsobí jizvy. Vřed bývá viditelný, vypadá jako nažloutlá skvrna. Oko bolí, slzí, je světloplaché. Spojivka je překrvená, vystouplá, víčka oteklá. K porušení povrchu rohovky dochází např. škrábnutím, zapíchnutým cizím tělískem, při nesprávné manipulaci s čočkami, při aplikaci oční masti, řasami, když nesprávně rostou... Důsledkem bývá jizva bránící ve vidění. Porušeným povrchem oka proniká infekce do hlubších vrstev a v krajním případě je nutná transplantace rohovky.