FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Chci se objednat

Šedý zákal a nejčastější mýty s ním spojené

19.01.2017

Pravdou je, že šedý zákal (katarakta) je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Postihne každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Přitom jeho operace je dnes naprosto rutinní záležitostí, zákrok trvá pár minut, je zcela bezbolestný a jen v České republice je ročně odoperováno více než 100 tisíc očí.

1. Příčinou šedého zákalu je čtení při špatném světle

Není to pravda. Skutečná příčina nemoci není známa. Jde o přirozený proces stárnutí oka, proto většinou postihuje osoby starší 60 let. Riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často také těžké úrazy oka. Ke vzniku šedého zákalu přispívá i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření a některá metabolická a celková onemocnění.

2. Šedý zákal vyléčí oční kapky

Ne, šedý zákal nelze léčit léky, očními kapkami ani brýlemi. Jedinou možností léčby je právě operace. Jakmile je oční čočka zakalená, je nutné čočku z oka odstranit a nahradit ji (při krátké ambulantní operaci) čočkou umělou. Zvolit si můžete i nadstandardní způsob odstranění šedého zákalu, a to pomocí operace femtosekundovým laserem LenSx. Operace řízená počítači je velmi přesná, je zcela přizpůsobena každému pacientovi na míru a umožní rychlejší hojení. Zákrok laserem však není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

3. S operací je třeba počkat, až šedý zákal uzraje

Podle odborníků se jedná o naprostý nesmysl, který nemá opodstatnění. "Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Operaci doporučujeme hned v okamžiku, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat vidění. Platí, že čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější," vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské Oční kliniky NeoVize a dodává: "Rozhodně se nevyplatí spoléhat na to, že se onemocnění rozvíjí pomalu a na řešení je dost času – šedý zákal se sice může rozvíjet měsíce i roky, ale rychlost změn bývá individuální."

4. Operace probíhá v celkové anestezii a po operaci je nutná hospitalizace

Ne, celková anestezie se při operaci šedého zákalu používá jen výjimečně. Pro znecitlivění povrchu a vnitřních struktur oka se těsně před operací aplikují oční kapky. Zákrok probíhá ambulantně a trvá přibližně 15-20 minut. Po zákroku se oko zakryje náplastí a krátce po operaci můžete odejít domů. Operace druhého oka obvykle následuje s odstupem 3 až 7 dnů. Více informací k průběhu operace najdete na webu www.operacesedehozakalu.cz

5. Umělou čočku je nutné po určité době vyměnit

To je další častý omyl. Při operaci šedého zákalu je z oka odstraněna zkalená lidská čočka, která je nahrazena čočkou umělou. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba vyměňovat. V každém případě je vhodné před operací vždy zjistit, jaké čočky klinika používá.

6. I po operaci šedého zákalu je nutné nosit brýle

Naopak, operace šedého zákalu je ideální příležitost, jak snížit závislost na brýlích. Umělá nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky, takže volbou vhodného typu čočky lze odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Pokud zvolíte implantaci monofokální nitrooční čočky, můžete si vybrat, zda chcete po zákroku odložit brýle do dálky nebo na čtení. Monofokální čočka totiž koriguje vidění na jednu vzdálenost, na druhou vzdálenost budete potřebovat brýle.

Kromě monofokální čočky ale můžete zvolit čočku multifokální, trifokální, torickou či asférickou - záleží na vaší dioptrické vadě. Multifokální či trifokální oční čočky zlepší vidění na blízko, na střední vzdálenost i do dálky. Torické nitrooční čočky korigují astigmatismus a asférické nitrooční čočky zase zlepšují vidění za šera a zhoršených světelných podmínek. Proto jsou vhodné zejména pro řidiče a mladší pacienty. Při správně zvoleném typu nitrooční čočky můžete brýle definitivně odložit a získat ostrý zrak ve všech situacích.

7. Po operaci se může čočka znovu zakalit

Další oblíbený mýtus. Pravdou je, že umělá čočka zestárnout a tudíž se zakalit nemůže. "Šedý zákal se vrátit nemůže. Co se ale může stát, je zkalení pouzdra původní čočky, do kterého se vkládá nová čočka. 

170119-ireceptarcz.jpg