Chci se objednat

5 otázek pro Doc. MUDr. Šárku Skorkovskou

28.11.2016

1) Setkáváte se často s následky nedostatečné péče o kontaktní čočky?

Velká část pacientů, kteří k nám na kliniku přicházejí na laserovou operaci, uvádí, že brýle nosit nechce a kontaktní čočky používat nemůže. Jako nejčastější důvod pro nesnášenlivost čoček uvádějí podráždění oka, jeho zarudnutí, pálení, někdy dokonce i zánět spojivek. Z průzkumu, který jsme nedávno realizovali mezi necelými osmi sty uživateli kontaktních čoček, vyplývá, že za tyto komplikace si velice často mohou oni sami - především nedodržováním hygienických pravidel, nošením kontaktních čoček déle, než je uvedená doporučená doba, opakovaným použitím roztoku nebo tím, že nemění pouzdro na kontaktní čočky. Takové rizikové chování může vést například k zanesení nebezpečných bakterií do oka. Výsledkem toho pak může být v krajních případech i trvalé poškození zraku.

2) Jaké typy očních operací na vaší klinice provádíte?

V NeoVizi provádíme několik tisíc očních operací ročně - jedná se o odstranění dioptrií femtosekundovým laserem či nitroočními operacemi, provádíme také operace šedého zákalu nebo třeba sítnice a sklivce.

3) Pro koho je vhodná laserová operace oční vady?

Laserové odstranění dioptrií je vhodné pro všechny pacienty s dioptriemi v rozsahu od +5 do -10, kteří nechtějí nosit brýle ani kontaktní čočky. Samozřejmě za předpokladu, že kromě dioptrické vady či astigmatismu nemají další závažná oční onemocnění. O tom, zda je laserová operace pro daného pacienta vhodná, rozhodujeme podle výsledků velmi pečlivého a podrobného před operačního vyšetření, které odhalí i případné skryté oční vady.

4) Komu byste naopak zákrok nedoporučila?

Laserové operace nejsou vhodné například pro osoby s vyššími dioptriemi a příliš tenkou rohovkou nebo pokud mají pacienti tak vysoké dioptrie, že tento zákrok již není možné provést. V takových případech se snažíme najít jiné řešení, třeba nitrooční refrakční zákrok s implantací takzvané fakické nitrooční čočky, která se vloží za duhovku před vlastní čočku.

5) Je pro lidi, kteří nosí kontaktní čočky, vhodná plastika očních víček? Platí pro ně nějaká omezení?

Plastika očních víček je vhodná i pro pacienty, kteří nosí kontaktní čočky. Nebudou je nosit jen bezprostředně po zákroku, vzhledem k tomu, že mají týden po operaci stehy a oteklá víčka. 

tina16111620.jpg