Chci se objednat

Operace katarakty - za 20 minut hotovo

23.09.2016

Postihne každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Přestože jeho operace je dnes naprosto rutinní záležitostí, zákrok trvá pár minut a je zcela bezbolestný, je ve světě příčinou slepoty číslo jedna. Většina takto končících případů je pochopitelně v nerozvinutých zemích, ale i v ČR, kde je ročně odoperováno více než 100 000 očí, koluje řada mýtů a polopravd, které mnohdy pacienty vyděsí či od zákroku odradí.

Snad nejrozšířenějším a zároveň nejnebezpečnějším mýtem o šedém zákalu je ten, že před operací je nutné nechat zákal „uzrát“. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Operaci doporučujeme hned v okamžiku, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat vidění. Jednak je zbytečné trápit se, a také platí, že čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská CSc., primářka brněnské Oční kliniky NeoVize. Ta v rámci prevence nabízí dokonce vyšetření seniorům zdarma. Rozhodně se nevyplatí spoléhat na to, že se onemocnění rozvíjí pomalu a na řešení je dost času - šedý zákal se sice může rozvíjet měsíce i roky, ale rychlost změn bývá individuální. Proto je důležité nepodceňovat preventivní oční prohlídky a ve vyšším věku navštěvovat očního lékaře jednou za rok.

Další tradující se omyl a možná i důvod odkládání zákroku je, že operace probíhá v celkové anestezii a po ní je nutná hospitalizace. Pravda je, že k takové situaci dochází jen zcela výjimečně. Moderní metody dovolují znecitlivění povrchu a vnitřních struktur oka těsně před operací očními kapkami. Zákrok probíhá ambulantně a trvá přibližně 15 až 20 minut. Po zákroku lékaři oko zakryjí náplastí a pacient může jít domů. Operace druhého oka se pak provádí obvykle s odstupem týdne.

kvety52.png