Chci se objednat

Oční operace - jak rozhodnout

06.09.2016

Potřebujete informace

Abyste se zorientovali, je nejlepší promluvit si s odborníkem, v údajích z webů či tisku se snadno ztratíte.

Nejspíš pomůže váš oční lékař, k němuž jste zvyklí chodit a důvěřujete mu. Pokud ho nemáte, je další vhodnou možností objednat se ke vstupní konzultaci (ta bývá zdarma) na některou kvalitní oční kliniku, a tam se na vše podrobně vyptat.

Každý zákrok má několik alternativ - některé můžou být hrazeny ze zdravotního pojištění, na jiné se připlácí, další si platíte celé sami.

Záleží nejen na metodě, ale i na použitém materiálu apod. Úplný přehled možností a cen je dlouhý a složitý (a liší se na různých pracovištích), takže rozhodně potřebujete konzultaci s odborníkem.

Další krok je návštěva vaší zdravotní pojišťovny, kde vám řeknou, zda máte nárak na nějaké bonusy, zvýhodnění aj.

ODBORNÍK ODPOVÍDÁ  – Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka kliniky NeoVize

Je nutné chodit na prohlídku k očnímu lékaři, i když žádné potíže nemám?

„Ano, je to důležité. Při zanedbání pravidelných prohlídek je tu například riziko pozdního odhalení glaukomu, tedy zeleného zákalu. Ale i špatné dioptrie můžou způsobit třeba bolesti hlavy. U dětí zase hrozí vznik tupozrakosti, jež je později nevratná. Většina lidí se sice bojí ztráty zraku, ale oftalmologa podle statistik pravidelně navštěvuje méně než třetina Čechů. Důležitý je proto pohovor s lékařem, který by měl pacientovi vysvětlit, jak bude vyšetření probíhat, jaká bude případná léčba atd.“

chvilka-pro-tebe.png