Postihuje 40% lidĂ stĹ™ednĂho a 90 % vyššĂho vÄ›ku. ÄŚastĂ˝ je u diabetikĹŻ, ale vzniká takĂ© po Ăşrazu oka nebo pĹ™i uĹľĂvánĂ nÄ›kterĂ˝ch lĂ©kĹŻ. ZpĹŻsobuje snĂĹľenĂ zraku a slepotu.
PROJEVY: zamlĹľenĂ© a rozostĹ™enĂ© vidÄ›nĂ do dálky, citlivost na silnÄ›jšà svÄ›tlo a zkreslenĂ© barevnĂ© vnĂmánĂ, dvojitĂ© nebo trojitĂ© vidÄ›nĂ pĹ™i pohledu jednĂm okem.
LÉČBA: Jedinou moĹľnostĂ je operaÄŤnĂ zákrok, pĹ™i kterĂ©m se z oka odstranĂ zkalená ÄŤoÄŤka a nahradĂ se ÄŤoÄŤkou umÄ›lou. NejnovÄ›jšà metody v oÄŤnĂ chirurgii vyuĹľĂvajĂ femtosekundovĂ© lasery, fakoemulzifikaÄŤnĂ pĹ™Ăstroje s modernĂm softwarem a špiÄŤkovĂ© nitrooÄŤnĂ ÄŤoÄŤky se ĹľlutĂ˝m filtrem chránĂcĂm sĂtnici. „Operaci doporuÄŤujeme hned v okamĹľiku, kdy šedĂ˝ zákal zaÄŤne zhoršovat vidÄ›nĂ,“ vysvÄ›tluje docentka Šárka Skorkovská, primářka brnÄ›nskĂ© OÄŤnĂ kliniky NeoVize.
NejÄŤastÄ›jšà oÄŤnĂ dioptrická vada, postihuje aĹľ 30% lidĂ.
PROJEVY: špatné viděnà na dálku a rozeznávánà vzdálených předmětů.
LÉČBA: Koriguje se „minusovĂ˝mi“ ÄŤoÄŤkami, kterĂ© posunou obraz na sĂtnici, a ten se tak stává ostrĂ˝m. VhodnĂ© je operaÄŤnĂ Ĺ™ešenĂ femtoLASIK a implantace nitrooÄŤnĂ kontaktnĂ ÄŤoÄŤky. K odstranÄ›nĂ stĹ™ednĂ a vyššà krátkozrakosti se vyuĹľĂvá progresivnĂ metoda ReLEx Smile.
Neschopnost zaostĹ™it nablĂzko, postihuje 40 % lidĂ stĹ™ednĂho a 90 % vyššĂho vÄ›ku.
PROJEVY: oddalovánĂ textu pĹ™i ÄŤtenĂ, aĹľ jsou jednoho dne ruce pĹ™Ăliš „krátké“. NevidĂme dobĹ™e na jemnĂ© ruÄŤnĂ práce, s obtĂĹľemi hledáme v mobilnĂm telefonu.
LÉČBA: BrĂ˝le nablĂzko. Vadu lze korigovat nelaserovĂ˝m zákrokem typu Prelex, pĹ™i nÄ›mĹľ je do oka implantována speciálnĂ vĂceohnisková nitrooÄŤnĂ ÄŤoÄŤka, která umoĹľĹuje dobrĂ© vidÄ›nĂ do dálky i nablĂzko bez pouĹľitĂ brĂ˝lĂ.
Postihuje zhruba 10 % populace. Jde o vadu vrozenou, často dědičnou.
PROJEVY: špatnĂ© vidÄ›nĂ nablĂzko. U slabšĂho stupnÄ› dioptriĂ se oko automaticky doostĹ™Ă. PĹ™i +0,5 dioptrie mĹŻĹľe permanentnĂ akomodace oka zpĹŻsobit ospalost ÄŤi nesoustĹ™edÄ›nost, bolesti hlavy a migrĂ©ny.
LÉČBA: Korekce se provádà „plusovĂ˝mi“ ÄŤoÄŤkami, kterĂ© posouvajĂ obraz na sĂtnici. Dalekozrakost do pÄ›ti dioptriĂ lze korigovat laserovĂ˝mi zákroky. U vyššĂch vad je lepšĂm Ĺ™ešenĂm nelaserovĂ˝ zákrok.
Tzv. cylindrická oÄŤnĂ vada, ve vÄ›tšinÄ› pĹ™ĂpadĹŻ vrozená, ÄŤasto se vyskytuje spoleÄŤnÄ› s krátkozrakostĂ nebo dalekozrakostĂ.
PROJEVY: pĹ™ivĂránĂ vĂÄŤek pĹ™i pohledu do dálky a natáčenĂ hlavy do urÄŤitĂ©ho smÄ›ru, protoĹľe obraz je na všechny vzdálenosti rozoostĹ™enĂ˝, zamlĹľenĂ˝ a deformovanĂ˝, problĂ©my s vnĂmánĂm hloubky a prostoru, špatnĂ© rozeznávánĂ detailĹŻ. PĹ™i ÄŤtenĂ docházĂ k zamÄ›ĹovánĂ podobnĂ˝ch znakĹŻ a pĂsmen, zkreslenĂ© je vidÄ›nĂ pĹ™i Ĺ™ĂzenĂ auta za snĂĹľenĂ˝ch svÄ›telnĂ˝ch podmĂnek.
LÉČBA: Koriguje se torickĂ˝mi nebo cylindrickĂ˝mi brĂ˝lovĂ˝mi ÄŤoÄŤkami. Dá se napravit laserovĂ˝m zákrokem NeoLASIK HD® a NeoSMILE 3D®, u lidĂ staršĂch 40 let je vhodnÄ›jšà nelaserovĂ˝ zákrok.
OČIMA ODBORNÍKA – MUDr. Lucie Valešová, primářka kliniky DuoVize
„StejnÄ› jako jinĂ© refrakÄŤnĂ vady jej dnes dokážeme ĂşspěšnÄ› Ĺ™ešit laserovĂ˝mi operacemi. V rámci individuálnĂ konzultace s lĂ©kaĹ™em a na základÄ› vĂ˝sledkĹŻ podrobnĂ©ho vyšetĹ™enĂ vĹľdy pacientovi doporuÄŤĂme ten nejvhodnÄ›jšà zákrok i s ohledem na jeho finanÄŤnĂ moĹľnosti. Laserová operace je ale vĹľdy zárukou kvalitnĂho, komfortnĂho, šetrnĂ©ho a bezpeÄŤnĂ©ho Ĺ™ešenĂ. V pĹ™ĂpadÄ›, Ĺľe však pacient souÄŤasnÄ› Ĺ™ešà šedĂ˝ zákal nebo presbyopii (zhoršenĂ vidÄ›nĂ nablĂzko po 40. vÄ›ku), pak bĂ˝vá vhodnÄ›jšà nelaserová operace, pĹ™i kterĂ© je pĹŻvodnĂ oÄŤnĂ ÄŤoÄŤka, jejĂĹľ dioptrická hodnota neodpovĂdá dioptrickĂ©mu stavu oka, nahrazena ÄŤoÄŤkou umÄ›lou. A ta je dnes k dispozici i v provedenĂ pro Ăşpravu astigmatismu.“
Krátkozrakost (myopie)
Nejčastější oční dioptrická vada, postihuje až 30% lidí.
PROJEVY: špatné vidění na dálku a rozeznávání vzdálených předmětů.
LÉČBA: Koriguje se „minusovými“ čočkami, které posunou obraz na sítnici, a ten se tak stává ostrým. Vhodné je operační řešení femtoLASIK a implantace nitrooční kontaktní čočky. K odstranění střední a vyšší krátkozrakosti se využívá progresivní metoda ReLEx Smile.
Vetchozrakost (presbyopie)
Neschopnost zaostřit nablízko, postihuje 40 % lidí středního a 90 % vyššího věku.
PROJEVY: oddalování textu při čtení, až jsou jednoho dne ruce příliš „krátké“. Nevidíme dobře na jemné ruční práce, s obtížemi hledáme v mobilním telefonu.
LÉČBA: Brýle nablízko. Vadu lze korigovat nelaserovým zákrokem typu Prelex, při němž je do oka implantována speciální víceohnisková nitrooční čočka, která umožňuje dobré vidění do dálky i nablízko bez použití brýlí.
Dalekozrakost (hypermetie)
Postihuje zhruba 10 % populace. Jde o vadu vrozenou, často dědičnou.
PROJEVY: špatné vidění nablízko. U slabšího stupně dioptrií se oko automaticky doostří. Při +0,5 dioptrie může permanentní akomodace oka způsobit ospalost či nesoustředěnost, bolesti hlavy a migrény.
LÉČBA: Korekce se provádí „plusovými“ čočkami, které posouvají obraz na sítnici. Dalekozrakost do pěti dioptrií lze korigovat laserovými zákroky. U vyšších vad je lepším řešením nelaserový zákrok.
Astigmatismus
Tzv. cylindrická oční vada, ve většině případů vrozená, často se vyskytuje společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
PROJEVY: přivírání víček při pohledu do dálky a natáčení hlavy do určitého směru, protože obraz je na všechny vzdálenosti rozoostřený, zamlžený a deformovaný, problémy s vnímáním hloubky a prostoru, špatné rozeznávání detailů. Při čtení dochází k zaměňování podobných znaků a písmen, zkreslené je vidění při řízení auta za snížených světelných podmínek.
LÉČBA: Koriguje se torickými nebo cylindrickými brýlovými čočkami. Dá se napravit laserovým zákrokem NeoLASIK HD® a NeoSMILE 3D®, u lidí starších 40 let je vhodnější nelaserový zákrok.
OČIMA ODBORNÍKA – MUDr. Lucie Valešová, primářka kliniky DuoVize
„Stejně jako jiné refrakční vady jej dnes dokážeme úspěšně řešit laserovými operacemi. V rámci individuální konzultace s lékařem a na základě výsledků podrobného vyšetření vždy pacientovi doporučíme ten nejvhodnější zákrok i s ohledem na jeho finanční možnosti. Laserová operace je ale vždy zárukou kvalitního, komfortního, šetrného a bezpečného řešení. V případě, že však pacient současně řeší šedý zákal nebo presbyopii (zhoršení vidění nablízko po 40. věku), pak bývá vhodnější nelaserová operace, při které je původní oční čočka, jejíž dioptrická hodnota neodpovídá dioptrickému stavu oka, nahrazena čočkou umělou. A ta je dnes k dispozici i v provedení pro úpravu astigmatismu.“