a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Šilhání - když každé oko míří jinam

08.08.2016

Šilhání, odborně nazývané strabismus, znamená nerovnoběžné postavení očí, které může být spojeno s tupozrakostí (neboli se syndromem líného oka, kdy mozek nezpracovává tímto okem poskytované obrazy), s poruchou prostorového vidění nebo s dvojitým viděním. Není divu, že strabismus způsobuje postiženému člověku problémy v osobním i pracovním životě, přináší nechuť setkávat se s lidmi a je příčinou pocitů méněcennosti a ztráty sebevědomí. „Šilhání se v současnosti léčí již v dětství, a to metodami okluzní terapie, kdy okluzor zakryje zdravé oko a nutí pracovat to šilhající, dále speciálním cvičením a v neposlední řadě také chirurgickým zákrokem, říká docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské Oční kliniky NeoVize. Vzdor tomu se mezi dospělými Čechy s šilháním můžeme setkat u dvou ze sta. Důvody jsou různé - neléčená nebo nevhodně léčená tupozrakost v raném dětství, návrat šilhání po dřívější operaci, nevhodně korigované vysoké dioptrické, vrozené vady okohybných svalů a nervů, úrazy a další. Pokud se šilhání projeví až v dospělosti, může být provázeno i dvojitým viděním, které je velmi obtěžující a omezující.

Dvanáct svalů v souhře

Za normálních okolností se na určitý pozorovaný bod zaměří obě oči. Mozek pak spojí obrázky z nich obou do jednoho prostorového, tedy trojrozměrného obrazu. „Pohyb oka je ovládán šesti okohybnými svaly. Dva ovlivňují pohyb oka do stran a čtyři svaly pohybují okem nahoru a dolů - zjednodušeně řečeno, protože oční svaly vykonávají velmi složité pohyby. Přesné zaměření obou očí na jeden sledovaný předmět tedy závisí na dokonalé činnosti celkem dvanácti okohybných svalů. Pokud se z jakýchkoli důvodů součinnost svalů poruší, objeví se šilhání a s ním spojené problémy,vysvětluje primářka Skorkovská a dodává: „Jestliže je jedno oko uchýlené - tedy šilhá, získává mozek dva obrazy a vidění je dvojité.“
U malých dětí si s tím mozek poradí a naučí se obraz z uchýleného oka potlačit. Tento jev lékaři nazývají centrální útlum neboli suprese. U šilhajícího oka však centrální útlum vede ke vzniku tupozrakosti. U dospělých lidí mozek obraz z uchýleného oka není schopen ignorovat., a tak šilhání provází obtěžující dvojité vidění. To nastává při poruše hybnosti některého okohybného svalu například úrazem, při onemocnění štítné žlázy, u cukrovky nebo při mozkové mrtvici.

Pomohou nastavitelné stehy

Řešení šilhání závisí na mnoha faktorech, které po důkladném vyšetření vyhodnotí jen oční lékař. U dospělých se problém úspěšně řeší pomocí operace technikou nastavitelných stehů. „Operaci šilhání provádíme na naší klinice ambulantně formou jednodenní chirurgie v celkové anastezii,říká MUDr. Skorkovská. Podstoupení zákroku není nijak omezeno věkem, tekže ho může absolvovat člověk ve 30, ale i 60 letech.
Při operaci šilhání se upravuje délka okohybných svalů nebo místa jejich úponu na povrchu oční koule. Technika nastavitelných stehů je jedinečná v tom, že po ukončení operace umožňuje lékaři doladit postavení očí pdole jejich polohy. Jemným „dotažením“ stehů dokáže lékař upravit pozici okohybných svalů pro dokonalý kosmetický efekt. 

Žádoucího kosmetického efektu se podaří dosáhnout po první operaci u 92% pacientů. U malého počtu pacientů - přibližně u jednoho ze třinácti - je nutné doladit polohu očí dodatečně doplňkovým zákrokem, který lékaři provedou zhruba tři až šest měsíců po operaci.

Úspěšná operace změní život všem operovaným jak z kosmetického, tak ze zdravotního hlediska. Nejenže má velký vliv na jistotu při setkávání s lidmi, odstraní obavy při očním kontaktu, ale také zlepší sebevědomí a přinese větší šanci na získání některých zaměstnání.