Chci se objednat

Na slovíčko s odborníkem

13.06.2016

Otázka:
Markéta S., Kladno

 

Potřebuji nové brýle, ale v optikách jsou ceny dost vysoké. Jak se díváte na možnost koupit je v supermarketu, pokud je nosím občas na čtení?

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka, Oční klinika NeoVize 

Pokud nosíte brýle opravdu jen občas na čtení, můžete si tyto tzv. čtecí brýle koupit i v lékárně nebo v supermarketu. V každém případě ale doporučuji vyšetření u očního lékaře po 40. roce věku kvůli záchytu některých očních onemocnění, například zeleného zákalu (glaukomu). Toto onemocnění zpočátku nedělá žádné oční potíže, musí se cíleně zjišťovat měřením nitroočního tlaku, které se provádí například právě při předpisu brýlí na čtení. Glaukomu se také často říká tichý zloděj zraku, protože se projeví poruchou vidění a zorného pole až v pokročilém stadiu, kdy je už postižení zrakového nervu tímto onemocněním nevratné.  

 


Otázka:
Věra S., Kladno

Ráda bych se zbavila brýlí a přemýšlím nad laserovou operací očí. Lze absolvovat tento zákrok i v létě? Budu si muset případně oči nějak více chránit?

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka, Oční klinika NeoVize 

Laserový refrakční zákrok je možné podstoupit i v letních měsících. Oči není potřeba nijak speciálně chránit, jen budete pravděpodobně v létě nosit více sluneční brýle kvůli případné světloplachosti. Laserové operace provádíme v průběhu celého roku, nečekáme na zimu. Nejmodernější laserové metody typu NeoSMILE 3D® totiž přinášejí také výhodu krátké rekonvalescence, takže kvůli operaci nepřijdete o letní radovánky.Otázka:
Jana Š., Plzeň

 

Dá se nějak bojovat proti šedému zákalu? Existuje prevence?


Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka, Oční klinika NeoVize 

Prevence šedého zákalu neexistuje, je to nejčastěji prováděný chirurgický zákrok na světě, což svědčí i o tom, že žádná prevence není. Vznik šedého zákalu je multifaktoriální, v jeho vývoji hraje roli řada faktorů – věk, metabolické změny v čočce, výživa, dědičnost, a proto jeho vzniku nelze zabránit prevencí. Diagnozy šedého zákalu se ale nemusíte bát, díky moderním postupům dnes operujeme šedý zákal ambulantně, zcela bezbolestně a současně s šedým zákalem dokážeme odstranit i dioptrie.

 

svet-zeny.png