Chci se objednat

Na slovíčko s odborníkem

21.12.2015

Otázka:
Blanka

Dobrý den, příští rok oslavím 50let a pořád ještě nemám žádné brýle ani žádné oční problémy. Myslíte, že se to stává, nebo bych měla raději zajít na nějaké preventivní vyšetření. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Měla byste zajít na preventivní vyšetření, při vyšetření vám změří nitrooční tlak, aby se vyloučilo onemocnění zvané zelený zákal.


Otázka:
Sarah

Dobrý den, už dlouho přemýšlím o laserové operaci očí, mám na každém oku 4 dioptrie. Bohužel mi stále chybí odvaha. Jsem totiž děsný strašpytel. Je nějaký návod, jak se přestat bát a odhodlat se? Co funguje nejlépe na vaše pacienty? Děkuji mockrát!

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Nejlepší bude vypravit se na vyšetření, ke vám poradí jaký zákrok k odstranění dioptrií by byl pro vás vhodný a také vás zbaví strachu.


Otázka:
Lucie K.

Dobrý den, už dlouhou dobu uvažuji o laserovém odstranění krátkozrakosti, avšak mě odrazuje fakt, že většina očních lékařů ji sama nepodstoupila a stále nosí brýle, napadá mě, zda v tom není nějaký ,,háček,,, přece jenom si myslím, že každý by chtěl vidět bez omezení. Existuje k tomu nějaké vysvětlení? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Doporučuji komplexní vyšetření před řípadným refrakčním zákrokem, kde vám poradí, zda jste pro to vhodný kandidát. Znám již řadu očních lékařů, kteří refrakční zákrok podstoupili a jsou spokojení.


Otázka:
Nikol

A jeste by me zajimalo, co muze byt za pricinu cervenani mych oci. Hodne casto se mi stava, ze vzdy, kdyz rano vstanu, mivam ocni belmo pomerne dost zacervenale. Zacervenale je ale pouze tam, kde je belmo viditelne kdyz normalne koukam. Pokud se podivam na belmo, ktere je schovane pod hornim vickem, je krasne a ciste bile. Nepracuji v zadnem prasnem ci jinak znecistenem prostredi. Dekuji za odpoved!

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Velmi pravděpodobně se jedná o syndrom suchého oka, který je spojen se sníženou slzivostí. Zkuste si koupit v lékárně umělé slzy bez konzervačních přísad a kapete je trvale 2-3x denně, hlavně ráno, kdy je suché oko nejhorší.


Otázka:
Lenka Skálová

Dobrý den, paní docentko. Mívám často mžitky před očima. Může to mít souvislost se zrakem? Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Mžitky před očima mohou být zákalky ve skivci, které má víc jak 90% lidí, jsou to takové mušky, které vám plavou ve sklivci a hýbají se při pohybu oka. S tím se nic nedělá, to je asi ta příčina mžitků před očima.


Otázka:
Vrba

Dobrý den. Po nádiru na mozku mám poškozený oční nerv a na jedno oko jsem slepý. Dá se tím něco dělat nebo si jen zvyknout? Děkuji


Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Bohužel, atrofie zrakového nervu se nedá léčit, je způsobena odumřením nervových vláken zrakového nevu, které není možné nahradit. proto se jedná u vás, bohužel, o stav již trvalý.


Otázka:
Jiří Vaněk

Dobrý den, dá se dnes pomocí operace odstranit astigmatismus? Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Astigmatismus se dá odstranit laserovou operací nebo nitrooční čočkou, nejjednodušší korekce je brýlemi.


Otázka:
Petra Vojířová

Dobrý den, je mi 45 let a ráda bych se zbavila brýlí, mám ještě možnost nechat se operovat laserem?? děkuji

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Ve věku 45 let již není laserový zákrok vhodný, protože refrakční vada bývá spojena i s úbytkem schopnosti oka zaostřovat a to je dáno stárnutím čočky. V tomto věku řešíme odstranění závislosti na brýlích nitroočním zákrokem- refrakční výměnou čočky za čočku multi nebo trifokální.


Otázka:
Anonym

Dobrý den,mám problém se syndromem suchýh očí,můj oční lékař po více vyšetření mi zdělil tuto diagnozu,jen mi už nedokázal více poradit jak tento problém řešit jen kapáním očníh kapek dle potřeby,více prý v tomto případě nelze řešit..je zde i jiná možnost?kupuji si oční kapky Hyal-Drop bez konzervačních látek.Ještě zvažuji oční operaci na odstranění krátkozrakosti na jednom oku mám 2,5 a na druhém 3 dioptrie,je možná tato operace i při tomto syndromu?Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Slzivost je jedním z limitujících faktorů laserového zákroku, protože ten sám o sobě vyvolává přechodně suché oko. V každémpřípadě doporučuji vyšetření, které zjistí, zda by byla možná i u vás laserová operace nebo jiný zákrok, který nevyžaduje kvalitní slzný film.


Otázka:
Veronika R.

Dobrý den,prosím o radu,nevidím na dálku,brýle nosím od 5.třídy základní školy,mám už 6 dioptrií,je mi 30 let a každým rokem se mi to o 0,5-1 dioptrii zhorší,můj lékař mi řekl,že se mi to bude dál horšit,nevím jestli tím myslel až do úplné slepoty,opravdu se s tím nedá nic dělat, nějaká operace nebo něco?Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Refrakční vada se vám nebude zhoršovat do slepoty, nemějte obavy, ve 30 letech věku by měla být vada již stabilizovaná, jste také ve vhodném věku pro refrakční zákrok k odstranění dioptrií, pokud máte zájem doporučuji vyšetření v některém refrakčním centru k posouzení vaší vady a možnosti odstranění.

primazeny.png