Chci se objednat

Bolí vás hlava a jste unavení? Možná máte oční vadu! Nechte se dnes vyšetřit!

06.10.2015

Únava, bolehlav a nesoustředěnost

„Problematiku zhoršující se kvality zraku nelze brát na lehkou váhu. Špatný zrak totiž může vést k bolestem hlavy, k únavě a ke špatnému soustředění. Například za volantem tyto potíže mohou výt velmi nebezpečné,“ varuje doc. Šárka Skorkovská, primářka brněnské kliniky NeoVize a dodává: „Odhaduje se, že v České republice je kolem 20 % lidí krátkozrakých.“

Příčiny krátkozrakosti

* Dědičnost
* Dlouhodobé čtení a práce na krátkou vzdálenost
* Špatný nitrooční tlak
* Špatný zrak u dětí

Co se při krátkozrakosti děje v oku?

1. Paprsky procházející rohovkou a čočkou se nestřetávají na sítnici, ale před ní. Od tohoto místa se pak paprsky zase rozbíhají, a tak se na sítnici obraz nepromítá ostře. Je to dáno tím, že je krátkozraké oko příliš dlouhé – jeho bulva je protažená, ale příčinou může být i přílišné zakřivení čočky či kombinace obou.

 2. Po korekci dioptrickými brýlemi, čočkami či laserovou operací se paprsky správně střetnou na sítnici a člověk vidí do dálky ostře.

Moderní řešení – laserová operace

Pro krátkozraké pacienty jsou velmi vhodným řešením laserové nebo chirurgické zákroky. Tímto typem operace je možné odstranit nejen krátkozrakost, ale i dalekozrakost a astigmatismus. Operace trvá pár minut a už druhý den vidí pacient normálně.