Chci se objednat

NENÍ ČOČKA JAKO ČOČKA

12.04.2012

Nitrooční čočky

Odstranění zejména vyšších dioptrických vad nebo vad kombinovaných bylo ještě před několika lety téměř neřešitelným problémem. Nejnovější nitrooční čočky, které se natrvalo implantují do oka, umí tyto vady elegantně vyřešit. Při zákroku, který trvá několik minut, je lidská čočka nahrazena umělou nitrooční čočkou. Podle typu a rozsahu vady a také podle požadavku pacienta je možné volit ze široké škály nitroočních čoček.

Multifokální čočky poskytnou novému majiteli jasný a ostrý pohled na všechny vzdálenosti, takže jej zbaví závislosti na brýlích. Pokud pacient trpí navíc astigmatismem, pak mu pomůže torická čočka, která umí nepravidelnosti rohovky vyrovnat.

Fakické čočky. Speciálním typem nitroočních čoček jsou fakické čočky. Přirovnat je můžeme ke kontaktní čočce, ale rozdíl je v tom, že se implantuje přímo do oka před lidskou čočku. Jejich výhodou je, že nevyžadují žádnou údržbu a pokud je třeba – při zhoršení vady nebo vzniku šedého zákalu, může být okamžitě odstraněna či vyměněna za jinou. „Při operacích používám fakické čočky Cachet a ICL,“ říká MUDr. Věra Kalandrová, primářka Oční kliniky NeoVize, a upřesňuje: „S oběma typy čoček máme výborné zkušenosti, fakické čočky CACHET (výrobce Alcon USA) jsou vhodné pro pacienty s vyšší krátkozrakostí cca -6 až -19 dioptrií a krátkozrakostí kombinovanou s nižším astigmatismem. Fakické čočky ICL (od švýcarské firmy Staar) jsou vhodným řešením pro všechny krátkozrakost i dalekozrakost včetně jejich kombinací s astigmatismem. Nitrooční čočky se používají také při nejčastější oční operaci - operaci šedého zákalu. Během zákroku je z oka odstraněna zkalená lidská čočka a nahrazena umělou nitroooční čočkou. I při této operaci si může pacient vybrat, jakou nitrooční čočku zvolí. V rámci zdravotního pojištění dostane pacient při operaci šedého zákalu tzv. monofokální čočku. Ale i zde jsou mezi čočkami značné rozdíly. Můžete dostat čočku za pár eur vyráběnou v Indii nebo tu nejkvalitnější s filtrem škodlivého světla vyrobenou z měkkého hydrofobního akrylátu. „Na pracovištích, kde operuji, používáme vždy výhradně nejkvalitnější čočky od amerického výrobce firmy Alcon. Použitý materiál zaručuje dlouhodobou čirost čočky a stabilní polohu v oku. Ochranný filtr, který chrání sítnici před škodlivými složkami slunečního světla je u těchto čoček samozřejmostí. Snižuje se tak riziko onemocněním sítnice, které jsou nejčastější příčinou těžko řešitelných zrakových obtíží pacientů nad 60 let,“ vysvětluje primářka Kalandrová Od začátku letošního roku si může pacient připlatit na tzv. nadstandardní čočky. Obvykle může volit mezi multifokálními, torickými a asférickými čočkami. Ty poslední například zajistí lepší vidění za zhoršených světelných podmínek – například za šera a mlhy. 

Operace šedého zákalu laserem? – realita i v ČR

Pokud si pacient chce dopřát nejvyšší standard a kvalitu a má možnost do svého zdraví investovat, pak se mu nabízí zcela nová možnost – operace šedého zákalu nebo nitrooční operace provedená femtosekundovým laserem. Při standardní nitrooční operaci je lidská čočka rozmělněna ultrazvukem a oko otevřeno skalpelem. Při téže operaci femtosekundovým laserem jsou všechny ostré nástroje zcela vyloučeny, čočku rozmělní laser bez otevření oka, celá operace je plánována a kontrolována pomocí integrovaného očního tomografu a trvá jen 40-50 vteřin. Laser v rukou zkušeného operatéra je pro pacienta nejistějším předpokladem dobrého výsledku operace. Výzkumy prokázaly, že laser umí být až 10x přesnější než nejzkušenější chirurg.