Chci se objednat

Sluneční brýle na horách nepodceňujte

09.02.2015

Možností je mnoho

Bohužel u většiny lidí, kteří nosí brýle, v zimě nastává, na rozdíl od léta, problém při přechodu ze zimy do tepla. To totiž znamená, že se jim skla zamlží a neuvidí na cestu. Nebo je také možný scénář, vzít si dioptrické brýle pod brýle lyžařské. Ale i tehdy hrozí zamlžování, a to i přesto, že dnešní moderní lyžařské brýle jsou vybaveny speciální úpravou právě proti zamlžování.

„Pokud se chystáte na sjezdovky, doporučuji sáhnout po brýlích s celými obroučkami, nejlépe z kovového materiálu, kvůli jejich vyšší odolnosti,” doporučuje doktorka Věra Kalandrová z Oční kliniky Neovize. Další možnost je vybírat lyžařské brýle, které jsou speciálně určeny k nošení společně s brýlemi dioptrickými.

Věra Kalandrová dále upozorňuje, že na trhu se dají sehnat i specifické pomůcky, jako například úchyt na připevnění dioptrických skel na lyžařské brýle, nebo speciální ventilátor, který pod brýle přivádí čerstvý vzduch.

„Mnohem vážnějším rizikem je pak poranění oka o skla z dioptrických brýlí při pádech,” upozorňuje lékařka.

Čočky jsou nejvhodnější, mají ale svá rizika

Nejpohodlnější a nejbezpečnější jsou, při všech sportech bez výjimky, dioptrické čočky. Na svazích je pak i výhodou, že si lze pohodlně nasadit lyžařské brýle a bez problémů se věnovat sportu.

Ovšem i zde hrozí riziko. Při extrémních mrazech a vysokých nadmořských výškách může dojít k otoku rohovky a následnému přimrznutí čočky k rohovce.

„Přimrznutí čočky v našich podmínkách ale nehrozí,” upřesňuje primářka Oční kliniky Duovize Lucie Valešová.

„K určitým potížím ale může dojít ve vysokohorském prostředí. Oči se více vysušují a může dojít k nedostatečnému okysličení rohovky a jejímu otoku. Prvním příznakem jsou barevné kruhy a následuje rozmazané vidění. V takovém případě je pro zdraví očí nutné co nejrychleji čočky vyjmout a nahradit je brýlemi,” doporučuje Valešová.

Pokud tedy nosíte čočky na horách, je dobré mít stále brýle po ruce. Není to sice nejpohodlnější řešení, avšak pro oči je to nejbezpečnější varianta.

novinkycz.pdf