Objednejte se Zeptejte se

Pečujte o oči dřív, než vás nechají uváznout ve tmě

31.01.2015

Vidíte rozmazaně, pokřiveně, zkrátka divně? Rychle k lékaři.

Pokud tedy vy samy nebo vaši blízcí nemůže doostřit ani brýlemi, vše, co vidíte, je jaksi pokřivené, při čtení vypadávají z textu písmenka nebo vám před okem přistála nepohyblivá skvrna, už dávno nečekejte.
,,Starší lidé by měli navštívit lékaře, i když náhle začnou hůř vidět. Nebo pokud se najednou objeví plovoucí zákaly či pozorují záblesky, takové potíže mohou signalizovat odchlíplou sítnici," rekapituluje potíže oftalmolog.
Čím dřív senioři přijdou, tím snažší a úspěšnější bude léčba. ,,např. šedý zákal se dá operovat s vynikajícími výsledky, zelený zákal lze při dobré léčbě udržovat desetiletí bez progrese. Pokud diabetici dodržují léčbu a životosprávu, nemusí se ani obávat závažného postižení očí," dopňuje primářka brněnské oční kliniky NeoVize MUDr. Věra Kalandrová.

Pět rad, jak pečovat o zrak

1. Nekuřte, kouření škodí i očím
Kouření se podepisuje na stavu sítnice, zraku neprospívá ani klimatizace, vysušuje oči.
2. Pozor na civilizační choroby
Cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi ovlivňuje stav sítnice.
3. Ženy musí být opatrnější
Ženy po padesátce bývají náchylnější k degeneraci sítnice, měly by žít zdravě.
4. Nezapomínejte na sluneční brýle
Brýle s kvalitním filtrem jsou především u moře a na horách nezbytné, UV záření totiž přispívá ke vzniku šedého zákalu.
5. Jen mrkev vás nespasí
Pohyb, správné osvětlení při čtení, přestávky při práci na počítači pomáhají jako strava s vitamínem A (mrkev, petrželová a celerová nať, rajčata, paprika, špenát, meruňky, švestky, ananas, broskve, játra, mléčné výrobky, sýry, vejce, ryby), flavonoidy a lutein (listová zelenina, kukuřice), nenasycené omega-3 mastné kyseliny (rybí tuk).

Co hrozí vaším očím

Presbyopie (vetchozrakost)
Od 40 let se zhoršuje pružnost čočky, a tím její schopnost zaostřit na blízké předměty (např. při čtení). Kolem 60 let se nemoc stabilizuje.
Stařecký šedý zákal (katarakta)
Příčinou je ztráta světelné přístupnosti (zakalení) čočky, která může vést až ke slepotě. Trpí jí 70% seniorů nad 75 let.
Zelený zákal (glaukom)
Druhou nejčastější příčinou slepoty je glaukom, jehož podstatou je poškození očního nervu většinou kvůli zvýšenému vnitroočnímu tlaku.
Věkem podmíněná makulární degenerace
Postihuje cetrální část sítnice, nemocný nejprve špatně vidí barvy či za tmy. Pokud se neléčí, může vést až k slepotě. Postihuje nejvíce ženy nad 50 let.
Syndrom suchého oka
Chronické onemocnění spojivky a rohovky sice přímo neohrožuje zrak, působí však nepříjemné oční potíže. Uleví umělé slzy a kapky.
Stařecká slzivost
Problémy způsobuje kůže víček, jež je ochablá a nepřilehlá těsně k oku. Pomáhá masáž očních víček či chirurgický zákrok.
Diabetický makulární edém
Trpí jim až 30% lidí s cukrovkou. Postihuje centrální části sítnice. Pacienti mají rozostřený obraz a zamlžené vidění. Nelečí-li se, hrozí úplná ztráta zraku.