Chci se objednat

Na hory i z hor bez brýlí a kontaktních čoček

20.09.2012

Přibližně každý třetí z nás má oční vadu. V praxi to znamená, že každý třetí nosí brýle nebo svou vadu řeší kontaktními čočkami. V běžném životě naprosto jednoduché. Ale při sportu? A navíc v zimě? Oční vady jsou pro sportovce skutečně velkým problémem. Jen pro představu - třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti a každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací, což jsou nesnáze, které mohou při lyžování či snowboardingu způsobit skutečně velké nepříjemnosti a být příčinou pádů a úrazů. Kontaktní čočky naproti tomu nabízí výrazně vyšší komfort. Ráno do očí, večer z očí. A přes den bez problémů. Avšak při celodenním nošení v mrazu a často i ve větru mohou kontaktní čočky nepříjemně oko dráždit. Vysvětlení je jednoduché – při mrazu a větru rohovka oka ztíženě „dýchá“ a více osychá a proto ji kontaktní čočky, které dále v příjmu kyslíku brání, hodně dráždí. Umělé slzy si na svahu na zklidnění oka také nenakapeme. A pokud lyžujete ve výškách nad 3000 m n.m., tak se nesnášenlivost dále zvyšuje, neboť kyslíku ve vzduchu se zvyšující se nadmořskou výškou přirozeně také ubývá. Řešením se může stát operace očí, která Vás zbaví nepříjemností s korekcí vaší oční vady během chvilky. Odložíte brýle, roztoky a čočky necháte doma a budete si užívat lyžování nebo snowboardingu bez strachu, že něco nebo někoho přehlédnete. A je úplně jedno, jestli na svahu nebo pod svahem. Primářka Oční kliniky NeoVize v Brně MUDr. Věra Kalandrová k tomu dodává: „Obtíže při sportu jsou právě jednou z hlavních příčin, proč se na nás lidé obracejí. Naštěstí máme dnes k dispozici bezpečné a spolehlivé zákroky, které nijak nesnižují odolnost oka a zajistí vysokou kvalitu vidění.“

Možnosti moderní medicíny

Pro mladší sportovce je vhodný moderní způsob léčby dioptrií femtosekundovým a excimerovým laserem - zákrok NeoLASIK HD, který je zárukou nejvyšší kvality zraku. „Podkladem pro práci laseru je digitální mapa oka zkonstruovaná na základě měření oka speciálním přístrojem, který měří optickou soustavu oka v několika stech bodech. Dokáže zachytit a popsat i drobné, ale zrakově velmi významné nepravidelnosti optického systému oka, které v průběhu zákroku pak laser také ošetřuje,“ vysvětluje primářka Kalandrová. Pro sportovce středního a staršího věku je vhodná metoda PRELEX, která jim umožní užít si lyžování bez brýlí. Tato nelaserová metoda je vhodná u osob nad 45 let věku, které chtějí zlepšit vidění do dálky i na blízko bez nutnosti nosit brýle a také je vynikající volbou pro ty, u kterých se kombinuje velký počet dioptrií s rodinnou zátěží šedým zákalem. Jedná se o zákrok, při kterém se do oka natrvalo implantuje multifokální nitrooční čočka, která nahrazuje původní lidskou čočku, jejíž dioptrická hodnota a schopnost zaostřovat neodpovídala dioptrickému stavu oka a požadavkům pacienta. Hlavní výhodou metody je fakt, že tak lze odstranit jakýkoli počet dioptrií. Navíc se jedná také o preventivní léčebný zákrok, neboť pacientům po operaci již nehrozí vznik šedého zákalu, i když toto onemocnění mají v rodině. Co je pro sportovce u těchto metod velmi důležité, je také to, že výkon je nebolestivý a rekonvalescence probíhá velmi rychle a k pravidelným sportovním aktivitám se vrací po krátké přestávce.

A ještě jedna informace sportovní nadšence určitě potěší. V letošním roce připravily Oční klinika NeoVize a Oční klinika DuoVize zajímavé slevy, díky nímž jsou moderní metody odstranění dioptrických vad ještě přístupnější.