Chci se objednat

S astigmatismem 3D film neuvidíte

04.12.2014

Vidět svět v mlze je stejně nepříjemné, jako mžourat do knížky a odhadovat v ní správná písmenka.

Za problémy může dalekozrakost, krátkozrakost nebo astigmatismus, který bývá u 70 % lidí kombinovaný právě se špatným zrakem na blízko či dálku. Klidně tedy můžete být krátkozrací astigmatici.

Normálně má zdravá oční rohovka pravidelný tvar, při astigmatismu bývá často rohovka v jedné rovině více zakřivená než v druhé, je prostě „šišatá“. Světelné paprsky nedopadají na sítnici rovnoměrně, a proto nejsou pozorované předměty vnímány stejně ostře. Takovému člověku se pletou podobné znaky jako O a 8, P a F, x a + nebo B a 8.

„Vidí zkresleně dle osy astigmatismu. Pokud je přesně horizontální nebo vertikální, vidí vše vyšší nebo širší. Při šikmém astigmatismu je vše rozmazané, nerozezná detaily. A to do dálky i na blízko,“ upřesňuje MUDr. Věra Kalandrová z oční kliniky NeoVize. Astigmatik si tak bez korekce připadá jak v zrcadlovém bludišti na Petříně. Navíc je limitován, i co se sledování filmů týče, o dojem ze sledování ve 3D je zcela ochuzen. Což nám potvrdila i primářka Věra Kalandrová: „Pokud je vjem rozmazaný, nemůže člověk vidět prostorově.“

Celý článek čtěte zde.