Chci se objednat

Nitrooční operace dioptrických vad

Co znamená RLE?

RLE neboli refrakční výměna čočky (z angl. Refractve Lens Exchange) je nelaserový zákrok, při kterém se do oka natrvalo implantuje optický element (nitrooční čočka). Nitrooční čočka nahrazuje původní lidskou čočku, jejíž dioptrická hodnota neodpovídala dioptrickému stavu oka.

Refrakční výměna čočky je vhodná u pacientů nad 40 let věku s vadami mimo rozsah laserových zákroků.

Nitrooční čočky, které na Oční klinice NeoVize implantujeme, jsou vyráběny ověřenými světovými výrobci - např. americkou firmou Alcon. Nitrooční čočky firmy Alcon jsou pro použití schváleny Evropskou unií i kontrolním úřadem pro potraviny a léky Spojených států FDA.

Hlavní výhodou RLE je fakt, že touto metodou je možno odstranit jakýkoliv počet dioptrií.

RLE je také preventivním léčebným zákrokem - pacientům po refrakční výměně čočky již nehrozí vznik šedého zákalu a výrazně se snižuje riziko záchvatovitého zeleného zákalu. RLE je tak vynikající volbou pro pacienty, u kterých se kombinuje velký počet dioptrií s rodinnou zátěží šedým a zeleným zákalem.

Pacientům, kteří se chtějí zbavit i brýlí na čtení, doporučujeme metodu PRELEX, což je refrakční výměna čočky doplněná o implantaci tzv. multifokální nitrooční čočky.

Lékaři Oční kliniky NeoVize mají s metodou RLE a PRELEX dlouhodobé vynikající výsledky. Lékařský ředitel kliniky, MUDr. Josef Hycl, CSc., prováděl tyto operace již od roku 1993 a byl prvním lékařem v ČR, který tyto metody zavedl do klinické praxe. Na téma RLE obhájil vědeckou disertaci a získal vědecký titul CSc.

Co znamená PRELEX?

PRELEX je zkratka termínu Presbyopic Lens Exchange.
Český překlad termínu je presbyopická výměna čočky.
Jedná se o nelaserovou metodu, již používáme u pacientů, kteří se odmítají smířit s nutností používat brýle na čtení.

Jak probíhá RLE a PRELEX?

RLE i PRELEX se provádí ambulantně a zcela bezbolestně na operačním sále při zákroku trvajícím asi 15 minut.

Po vyřízení nezbytných administrativních úkonů v recepci vás sestřička usadí do pohodlného křesla, kde je oko v průběhu přibližně 30 minut dokonale znecitlivěno anestetickými kapkami. Zornička operovaného oka je rozšířena kapkami. Následuje rozhovor s lékařem a poté již vlastní zákrok.

Zákrok probíhá na operačním sále vleže na pohodlném operačním lehátku. Obavy z toho, jak vydržíte celou dobu operace bez mrknutí, jsou zbytečné. Oční víčka v průběhu zákroku jemně přidrží pružný fixátor.

Vlastní operace trvá 7 až 15 minut. Na konci operace sestřička oko přelepí. Po krátkém odpočinku v pohodlném křesle můžete ihned odejít domů. Naši pracovníci vás předtím poučí, jak se chovat v následujících hodinách a dnech.

Celkově strávíte na klinice v den zákroku 1 až 2 hodiny.

Je mi přes 40 a chci se zbavit především brýlí na čtení. Pomůže mi nitrooční operace?

Pokud je vám více než 40 a chcete se zbavit především brýlí na čtení je pro vás nelaserový zákrok typu PRELEX nejvhodnějším řešením.

Pokud je vám více než 40, ale vaším hlavním problémem je vidění do dálky, může pro vás být vhodný i laserový zákrok.


Je to pro vás příliš složité? Objednejte se na vstupní vyšetření. Vše vám vysvětlíme a najdeme to nejlepší řešení pro vaše oči.

banner