Objednejte se Zeptejte se

Časté dotazy - nitrooční operace

Přemýšlíte, zda je nitrooční operace pro vás to nejlepší řešení?

Máte otázku, na kterou hledáte odpověď?

Z mnoha otázek, které nám zasíláte nebo které nám pokládáte, jsme sestavili přehled těch nejčastějších: 

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zavolejte nám nebo napište e-mail a my vám na vše rádi odpovíme.

Jaké jsou druhy nitroočních operací?

Co znamená RLE?

RLE neboli refrakční výměna čočky (z angl. Refractve Lens Exchange) je nelaserový zákrok, při kterém se do oka natrvalo implantuje optický element (nitrooční čočka). Nitrooční čočka nahrazuje původní lidskou čočku, jejíž dioptrická hodnota neodpovídala dioptrickému stavu oka.

Refrakční výměna čočky je vhodná u pacientů nad 40 let věku s vadami mimo rozsah laserových zákroků.

Nitrooční čočky, které na Oční klinice NeoVize implantujeme, jsou vyráběny ověřenými světovými výrobci - např. americkou firmou Alcon. Nitrooční čočky firmy Alcon jsou pro použití schváleny Evropskou unií i kontrolním úřadem pro potraviny a léky Spojených států FDA.

Hlavní výhodou RLE je fakt, že touto metodou je možno odstranit jakýkoliv počet dioptrií.

RLE je také preventivním léčebným zákrokem - pacientům po refrakční výměně čočky již nehrozí vznik šedého zákalu a výrazně se snižuje riziko záchvatovitého zeleného zákalu. RLE je tak vynikající volbou pro pacienty, u kterých se kombinuje velký počet dioptrií s rodinnou zátěží šedým a zeleným zákalem.

Pacientům, kteří se chtějí zbavit i brýlí na čtení, doporučujeme metodu PRELEX, což je refrakční výměna čočky doplněná o implantaci tzv. multifokální nitrooční čočky.

Lékaři Oční kliniky NeoVize mají s metodou RLE a PRELEX dlouhodobé vynikající výsledky. Lékařský ředitel kliniky, MUDr. Josef Hycl, CSc., prováděl tyto operace již od roku 1993 a byl prvním lékařem v ČR, který tyto metody zavedl do klinické praxe. Na téma RLE obhájil vědeckou disertaci a získal vědecký titul CSc.

Co znamená PRELEX?

PRELEX je zkratka termínu Presbyopic Lens Exchange.
Český překlad termínu je presbyopická výměna čočky.
Jedná se o nelaserovou metodu, již používáme u pacientů, kteří se odmítají smířit s nutností používat brýle na čtení.

Jak probíhá RLE a PRELEX?

RLE i PRELEX se provádí ambulantně a zcela bezbolestně na operačním sále při zákroku trvajícím asi 15 minut.

Po vyřízení nezbytných administrativních úkonů v recepci vás sestřička usadí do pohodlného křesla, kde je oko v průběhu přibližně 30 minut dokonale znecitlivěno anestetickými kapkami. Zornička operovaného oka je rozšířena kapkami. Následuje rozhovor s lékařem a poté již vlastní zákrok.

Zákrok probíhá na operačním sále vleže na pohodlném operačním lehátku. Obavy z toho, jak vydržíte celou dobu operace bez mrknutí, jsou zbytečné. Oční víčka v průběhu zákroku jemně přidrží pružný fixátor.

Vlastní operace trvá 7 až 15 minut. Na konci operace sestřička oko přelepí. Po krátkém odpočinku v pohodlném křesle můžete ihned odejít domů. Naši pracovníci vás předtím poučí, jak se chovat v následujících hodinách a dnech.

Celkově strávíte na klinice v den zákroku 1 až 2 hodiny.

Je mi přes 40 a chci se zbavit především brýlí na čtení. Pomůže mi nitrooční operace?

Pokud je vám více než 40 a chcete se zbavit především brýlí na čtení je pro vás nelaserový zákrok typu PRELEX nejvhodnějším řešením.

Pokud je vám více než 40, ale vaším hlavním problémem je vidění do dálky, může pro vás být vhodný i laserový zákrok.

 

Co je to fakická čočka

Co je to nitrooční kontaktní čočka - fakická čočka?

Nitrooční kontaktní čočka - fakická čočka je optický element podobný kontaktní čočce, který se natrvalo implantuje za oční duhovku. Nevyžaduje žádnou údržbu ani výměnu.

Implantace fakických čoček ICL (Intraocular Contact Lens) je vhodným řešením pro nízké, střední i vyšší vady plusové i minusové astigmatismus. Výhodou je možnost výměny čočky při postupu vady. Nitrooční kontaktní čočka má vynikající optické vlastnosti.

Nitrooční kontaktní čočka se implantuje ambulantně a zcela bezbolestně při zákroku na operačním sále trvajícím asi 10 minut.

Implantace fakické čočky je vhodná pro pacienty mladší 40 let věku. Pro čtyřicátníky a starší je výhodnější metoda RLE a PRELEX.

Co je to EVO ICL*?

EVO ICL* je nitrooční kontaktní čočka/fakická čočka, která je vyráběna švýcarskou firmou STAAR Surgical a je schválena pro použití Evropskou unií i Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv v USA (FDA). NeoVize využívá výhradně prémiové fakické čočky EVO ICL švýcarského výrobce STAAR Surgical. Čočky EVO ICL jsou často napodovány indickými výrobci, kteří je dodávají i některým pracovištím v ČR.

Fakická čočka EVO ICL* se natrvalo implantuje za oční duhovku. Nevyžaduje žádnou údržbu ani výměnu.

ICL je vhodným řešením pro všechny vady plusové (dalekozrakost - hypermetropie) i minusové (krátkozrakost - myopie) i astigmatismus. Výhodou je možnost výměny čočky při postupu vady. 

Nitrooční kontaktní čočka se implantuje ambulantně a zcela bezbolestně při zákroku na operačním sále trvajícím asi 10-15 minut.

Jak probíhá implantace nitrooční kontaktní čočky EVO ICL?

Nitrooční kontaktní čočka se implantuje ambulantně a zcela bezbolestně při zákroku na operačním sále trvajícím asi 10-15 minut.

Po vyřízení nezbytných administrativních úkonů v recepci vás sestřička usadí do pohodlného křesla, kde je oko v průběhu přibližně 30 minut dokonale znecitlivěno anestetickými kapkami. Zornička operovaného oka je rozšířena kapkami.

Následuje rozhovor s lékařem a poté již vlastní zákrok. Zákrok probíhá na operačním sále vleže na pohodlném ergonomickém operačním lehátku.

Obavy z toho, jak vydržíte celou dobu operce bez mrknutí, jsou zbytečné. Oční víčka během zákroku jemně přidrží pružný fixátor. Vlastní operace trvá 5 až 10 minut.

Za 2 hodiny po zákroku lékař zkontroluje stav operovaného oka a poučí vás o tom, jak se chovat v následujících hodinách a dnech. Celkově strávíte na klinice v den zákroku 3 až 5 hodin.

Je mi přes 40 a chci se zbavit především brýlí na čtení. Pomůže mi nitrooční operace?

Pokud je vám více než 40 a chcete se zbavit především brýlí na čtení je pro vás nelaserový zákrok typu PRELEX nejvhodnějším řešením.

Pokud je vám více než 40, ale vaším hlavním problémem je vidění do dálky, může pro vás být vhodný i laserový zákrok.
Je to pro vás příliš složité? Objednejte se na vstupní vyšetření. Vše vám vysvětlíme a najdeme to nejlepší řešení pro vaše oči.

Pro koho je vhodná EVO ICL*, pro koho RLE a pro koho PRELEX?

Jedná se o nelaserové metody řešení dioptrických vad.
EVO ICL* neboli nitrooční kontaktní čočka je vhodným řešením pro korekci nízké, střední i vysoké krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu (vady plusové i minusové) u pacientů mladších 40 let věku.
RLE neboli refrakční výměna čočky je vhodná u pacientů starších 40 let věku s vadami mimo rozsah laserových zákroků.
PRELEX je metoda vhodná u pacientů starších 40 let věku, kteří chtějí mít použitelné vidění do dálky i na blízko bez potřeby brýlí. Podstatou je trvalá implantace multifokální nitrooční čočky.

Je to pro vás příliš složité? Objednejte se na vstupní vyšetření. Vše vám vysvětlíme a najdeme to nejlepší řešení pro vaše oči.

*Jedná se o zdravotnický prostředek. Pro úplné informace ohledně indikací, kontraindikací a varování si přečtěte návod k použití a další důležité informace uvedené na stránce edfu.staar.com.

 

Po nitrooční operaci

Co smím a nesmím po nelaserovém zákroku (ICL, RLE, PRELEX)?

V den operace si neplánujte žádné další aktivity.
Oční operace není všední zážitek. Počítejte, že po zákroku se budete cítit jako po důležité zkoušce - budete prožívat směs euforie, úlevy a velké únavy.

Po návratu domů je nejlepší na dvě až tři hodiny usnout. Jedno dvě piva, či sklenička něčeho ostřejšího v tomto případě nemůže uškodit. Pozor! Konzumaci alkoholu NEPŘEHÁNĚJTE a NEKOMBINUJTE s léky proti bolesti a na spaní!

Nemusíte ale celý den ležet. Stačí běžný domácí klidový režim. Ohýbání a zavazování bot není důvod zakazovat. Také nošení běžných břemen nemůže způsobit újmu. V den operace ale necvičte a nesportujte.

Chraňte oko před úrazem - neberte malé děti na klín, rozsviťte si, pokud jdete v noci na toaletu.
Oko nechte zalepené až do kontroly v první pooperační den.
Pokud operované oko nebolí ani neřeže, je možné i v den operace sledovat televizi.

Jaké kapky budu používat?

V pooperačním období budete kapat kapky TOBRADEX, které jsou kombinací antibiotika a protizánětlivého preparátu.

Budu mít po zákroku oko zalepené?

Ano, budete.
Ponechte oko přelepené až do kontroly v první pooperační den.

Můžu kouřit a pít alkohol?

Jste-li silný kuřák, asi bude marné vám cigaretu v den zákroku rozmlouvat.
Alkohol v rozumných dávkách oku neškodí. Pokud v den zákroku po příchodu domů vypijete jedno či dvě piva a poté na 2 až 3 hodiny usnete, je to možná to nejlepší, co můžete pro své oči udělat. Pssssst, nikde to na nás ale neříkejte, někteří zapřísáhlí nepřátelé alkoholu by se na nás pro tuto radu mohli zlobit.
Pozor! Nikdy nekombinujte alkohol s léky proti bolesti nebo na spaní!

Kdy musím na kontroly?

První kontrola je hned druhý den po zákroku (tj. první pooperační den).
Další kontroly bývají po týdnu a dále podle stavu oka za 3 až 6 týdnů po operaci.

Jak dlouho budu v pracovní neschopnosti?

U kancelářské práce radíme 1 až 3 týdny pracovní neschopnosti.
U těžší práce a práce v nečistém prostředí doporučujeme neschopnost 2 až 5 týdnů.
Na vystavení neschopenky a příslušné dávky máte nárok, přestože se jedná o placený zákrok. Pokud budete chtít, neschopenku vám rádi vystavíme.

Jak dlouho nesmím používat počítač a sledovat televizi?

Používání počítače a sledování televize vám nemůže po zákroku ublížit.
Řada pacientů sleduje televizi již večer v den zákroku - pokud oko neřeže a nebolí, není důvod to zakazovat.
Pokud první den po zákroku pociťujete bolest a řezání v oku, je lepší mít oči zavřené a televizi a počítač vynechat.
V dalších dnech není žádný důvod televizi a počítač zakazovat. Počítejte ale v prvních dnech s určitým kolísáním zrakové ostrosti. Naprostá většina lidí je schopna běžné domácí kancelářské činnosti již od třetího pooperačního dne.

Kdy mohu cestovat letadlem?

Kdykoliv.
Zákroky nijak nesnižují schopnost cestovat jako pasažér letadlem. Je-li to nutné, můžete teoreticky letět ihned po operaci.

Kdy mohu začít řídit auto?

Z hlediska funkce zraku je většina pacientů po nelaserových operacích schopna řídit přibližně 2 až 3 týdny po zákroku. Počkejte prosím s řízením do doby, kdy budete mít po operaci i druhé oko.
Z hlediska zákona to však může být jiné.
Záleží na tom, zda máte, či nemáte v řidičském průkazu poznámku "brýle na řízení nutné," a na tom, zda jste řidič amatér či profesionál.
Zrušení zápisu "brýle nutné" může provést jen příslušný odbor dopravy pověřené obce, a to výhradně na pokyn praktického lékaře. Nález od očního lékaře tyto úřady neuznávají.
Pokud jste řidič amatér, zápis v řidičském průkazu nemáte a splňujete po operaci podmínky vidění dané příslušným předpisem, nemusíte činit žádné další administrativní kroky.
Pokud jste řidič profesionál, mohou být předpisy, které se vás týkají, složitější. Informujte se prosím u svého zaměstnavatele a praktického či závodního lékaře jak postupovat, abyste nic nezanedbal(a).

Za jak dlouho po operaci mohu jet na dovolenou k moři?

Budeme klidnější, pokud po dobu 5 týdnů po nelaserovém zákroku vynecháte koupání v bazénech, v moři i ve sladkovodních přírodních vodách.
Naplánujte operaci spolu s námi tak, aby to nebyl problém.
Pokud by to ale zásadně zkřížilo vaše plány v podobě již zaplacené dovolené, asi bychom souhlasili s odjezdem po třech týdnech od operace.
Slibte nám ale prosím, že si budete oči chránit slunečními brýlemi, budete přísně dodržovat zásady hygieny a zajistíte, aby se vám do očí nedostala voda z moře ani z bazénů.

Za jak dlouho po operaci mohu jet lyžovat?

Kdo nikdy nepadá, může jet lyžovat už po 4 týdnech po nelaserovém zákroku.
My ostatní pojedeme až po 6 týdnech týdnech a budeme používat lyžařské brýle.

Jak se bude po operaci vyvíjet vidění?

První pooperační den po odkrytí obvazu může být vidění zamlžené a jakoby pod vodou.
Již v průběhu prvního dne se bude vyjasňovat.
Další dolaďování bude probíhat v průběhu cca 14 dnů po operaci. V tomto období také může kvalita vidění kolísat v průběhu dne.
Po dobu 6 týdnů po operaci můžete mít pocit mírného zamlžení vidění v periferii zorného pole směrem ke spánku.
V období mezi operacemi prvního a druhého oka může být vidění, vzhledem k velkému dioptrickému rozdílu, nepohodlné.

Co je to Nd-YAG laser?

Nd-YAG laser je zařízení, kterým se ošetřuje oční duhovka před implantací nitrooční kontaktní čočky. Používá se také k tzv. kapsulotomii, při které se obnovuje průhlednost optických medií oka při tzv. druhotném šedém zákalu.

Za jak dlouho se provádí operace druhého oka?

Operaci druhého oka při ICLRLE a PRELEX provádíme zpravidla 1 až 2 týdny po prvním zákroku.
Pokud k tomu máte zvláště závažný důvod a nebrání tomu stav vašich očí, dovedeme si ve výjimečných a odůvodněných případech představit i provedení nelaserového zákroku obou očí v jeden den.
Laserové zákroky provádíme v 99 % případů na obou očích najednou.

 

Můžu se zbavit brýlí na čtení?

Pro koho jsou vhodné multifokální nitrooční čočky?

Multifokální nitrooční čočky jsou vhodné pro každého, kdo se nechce smířit s nutností používat brýle na čtení.
Metoda PRELEX, při které jsou multifokální nitrooční čočky natrvalo implantovány do nitra oka, umožnuje vidění do dálky i na blízko bez brýlí.

Co je to presbyopie, vetchozrakost?

Presbyopie (česky vetchozrakost) je ztráta schopnosti číst na obvyklou čtecí vzdálenost bez brýlí.
Objevuje se kolem 40. roku věku a postupně se s narůstajícím věkem zhoršuje.
Je způsobena postupnou ztrátou pružnosti lidské oční čočky.
Řeší se předpisem čtecích brýlí nebo metodami typu PRELEX.
Podstatou PRELEX je implantace multifokálních nitroočních čoček, které umožnují vidění do dálky i na blízko bez brýlí.

Lze presbyopii léčit?

Vyléčit příčinu presbyopie zatím neumíme.
Umíme vás ale zbavit brýlí na čtení.
Metoda PRELEX umožnuje vidění do dálky i na blízko bez brýlí.

Je mi přes 40 a chci se zbavit brýlí na čtení. Pomůže mi laserový zákrok?

Pokud je vám více než 40 a chcete se zbavit především brýlí na čtení, bude pro vás vhodnější nelaserový zákrok typu PRELEX nebo RLE.
Pokud je vám více než 40, ale vaším hlavním problémem je vidění do dálky, může být laserový zákrok vhodný i pro vás.
Je to pro vás příliš složité? Objednejte se na vstupní vyšetření. Vše vám vysvětlíme a najdeme to nejlepší řešení pro vaše oči.

Co znamená PRELEX?

PRELEX je zkratka termínu Presbyopic Lens Exchange.
Český překlad termínu je presbyopická výměna čočky.
Jedná se o nelaserovou metodu používanou u pacientů, kteří se odmítají smířit s nutností používat brýle na čtení.

Je to pro vás příliš složité? Objednejte se na vstupní vyšetření. Vše vám vysvětlíme a najdeme to nejlepší řešení pro vaše oči.

 

Cena nitroočních operací

Jsou nitrooční zákroky hrazeny zdravotními pojišťovnami?

Nitrooční refrakční zákroky, které zbaví pacienta závislosti na brýlích, nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Kde najdu ceny zákroků?

Ceny zákroků najdete přehledně uspořádané v ceníku.
Cena vstupního vyšetření je pevná a za obě oči dohromady.
Cena za operační zákrok je uvedena vždy za 1 oko.
Máte rádi slevy? Podívejte se, co jsme pro vás připravili.

Mohu platit platební kartou?

Ano, můžete.
Přijímáme platební karty VISA, VISA Electron, MasterCard a Maestro.
Ověřte si prosím, zda bezpečnostní limit vaší karty dovoluje uhradit platbu za zákrok.

Mohu platit bankovním převodem?

Ano, můžete.
Číslo účtu je: 2107190480/2700 
Variabilní číslo: uveďte RČ nebo vaše ID, které jsme vám přidělili.
Pokud to váš bankovní systém umožňuje, uveďte prosím v poznámce k platbě vaše příjmení a název zákroku. Pomůže nám to identifikovat vaši platbu.
Bezhotovostní platbu prosím prokažte výpisem z účtu nejpozději v den zákroku.

Je možné operaci zaplatit na splátky?

Ano. Pro uhrazení laserové či nitrooční operace PRELEX, můžete využít našeho originálního splátkového programu.

Po zaplacení 50% z celkové ceny zákroku splácíte druhou polovinu v bezúročných splátkách po dobu maximálně 1 roku.

Přesné informace naleznete zde.

Jsem ze Slovenska. Mohu platit v Eurech? Jak mohu zákrok zaplatit?

Ano, můžete platit v €. Platit můžete převodem na účet, v hotovosti či platební kartou.
Platit můžete jak v českých korunách, tak i v Eurech.

Převod na účet:
Platit je možné na náš účet číslo 1223815009/1111 u UniCredit Bank Slovakia, a.s. nebo na účet u UniCredit Bank v ČR.
Platba formou převodu na účet je dnes nejvýhodnějším způsobem pro pacienty, kteří k nám přicházejí se Slovenska.
Pokud chcete platit převodem na účet a využít výhodný kurz, kontaktujte naší recepci a vyžádejte si informaci o platném kurzu. Tento kurz vám budeme garantovat po dobu 5 dní.
Platba musí být na náš účet připsána nejpozději 1 den před datem zákroku či vyšetření.
Do popisu transakce uveďte své jméno nebo jméno pacienta, případně číslo zdravotnické dokumentace a název zákroku.
Důležité upozornění: Během 5 denní lhůty, po kterou je kurz platný, není možné požádat o nový kurz. O nový kurz je možno žádat jen po vypršení lhůty. V případě, že platbu provedete po uplynutí lhůty platnosti kurzu, bude vám naúčtován poplatek ve výši 40,- € a případně doúčtován vyšší kurz platný ke dni úhrady.

V hotovosti:
Platit můžete v Kč i €. Při platbě v € si vyžádejte na recepci informaci o platném kurzu.

Platba platební kartou:
Při platbě platební kartou platíte v českých korunách. Pro přepočet do € je použit kurz "devizy prodej" vaší banky.
POZOR!: Zkontrolujte si předem limit vaší karty a porovnejte jej s částkou, kterou plánujete kartou uhradit. V případě překročení limitu nastavené na vaší kartě nelze transakci provést.