JSME BEZPEČNÉ PRACOVIŠTĚ. Operujeme, vyšetřujeme. Jsme tu pro vás

Chci se objednat

Češi podceňují rizika nošení kontaktních čoček

20.10.2016
Češi podceňují rizika nošení kontaktních čoček

Zarudnutí očí, zhoršené vidění, zánět spojivek i rohovkový vřed. To jsou důsledky rizikového chování nositelů kontaktních čoček. Nesprávně se chová každý druhý!

Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu očních klinik NeoVize Brno a DuoVize Praha mezi 745 nositeli čoček. Průzkum byl realizován v září 2016 on-line serverech zena-in.cz a survio.com. Tištěné dotazníky byly distribuovány mezi pacienty očních klinik NeoVize a DuoVize.

Výsledky průzkumu ukazují, že:

  • 84 % „čočkařů“ nechodí na oční prohlídky k odborníkovi,
  • 79 % nositelů spí v kontaktních čočkách,
  • 76 % respondentů v kontaktních čočkách plave,
  • 71 % uživatelů nosí prošlé kontaktní čočky,
  • 45 % dotázaných si před nasazením či vyjmutím čoček někdy neumylo ruce.

 

Nedodržování pravidel nošení kontaktních čoček přitom zvyšuje riziko výskytu nebezpečných bakterií v oku. Výsledkem může být závažné oční onemocnění nebo i trvalé poškození zraku. 


Rizika spojená s nošením kontaktních čoček - rohovkový vřed

Většina dotázaných uvedla, že během nošení kontaktních čoček zaznamenala zdravotní potíže jako zarudnutí oka či jeho pálení a svědění, v některých případech se objevil i zánět spojivek nebo dokonce rohovkový vřed.

Pouze 40% nositelů kontaktních čoček, kteří přiznali potíže spojené s jejich nošením, vyhledalo kvůli výše uvedeným problémům očního lékaře.

Návštěvy oftalmologa celkově nejsou mezi nositeli kontaktních čoček moc populární. Pouze 16% dotázaných chodí na pravidelné preventivní kontroly očí. A celých 64% respondentů si kontaktní čočky kupuje bez předchozího odborného vyšetření!

„Kontaktní čočky jsou skvělým prostředkem pro korekci dioptrické vady, ale jen pro ty, kdo striktně dodržují všechna pravidla péče a bezpečnosti,“ upozorňuje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize.

 

Málem přišla o zrak 

Josefina Kuchařová nosila čočky šest let, pak ale málem přišla o zrak:

„Najednou jsem měla zarudlé oko, pálilo mě, slzelo. Diagnóza zněla: rohovkový vřed. Okamžitě jsem se začala léčit, kapu si antibiotika a mám zakázáno nosit čočky. Bojím se o oči a jen doufám, že to dobře dopadne.“

 

 

„Rohovkový vřed je závažný povrchový zánět rohovky. Vřed se šíří velmi rychle a i po včasném podání antibiotik se často hojí jizvou, která může následně bránit vidění. Někdy je nutné provést dokonce transplantaci rohovky,“ vysvětluje docentka Skorkovská.

Josefina se po skončení léčby už k čočkám vrátit nechce. Zvažuje laserové odstranění dioptrií. U nejšetrnější laserové metody NeoSMILE 3D® je krátká rekonvalescence a lidé se rychle vrací do běžného života. Odpadá také nutnost striktně dodržovat pravidla péče o kontaktní čočky a riziko infekce. Laserová operace je v konečném součtu dokonce levnější než kontaktní čočky: „Za čočky zaplatí uživatel během 10 let zhruba 60 tisíc korun, kvalitní laserová operace včetně pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za 40 tisíc korun za obě oči,“ dodává MUDr. Skorkovská.

fotofotofotofotofotofotofotofoto