Chci se objednat

Horolezec Radek Lienerth po laserové operaci v NeoVizi

09.06.2016
Horolezec Radek Lienerth po laserové operaci v NeoVizi

Radek Lienerth tráví většinu času v horách. Pracuje jako horský vůdce, učí lidi lézt po skalách, běhá, lyžuje. To všechno doposud dělal s brýlemi. Po laserové operaci v NeoVizi přiznává: "To, jak mě brýle omezovaly, si plně uvědomuji až teď, když je po více než 25 letech nemám na nose."

Radek nosil brýle už od 12 let. Dioptrie do dálky mu postupně narostly na hodnotu asi -3,5D na obou očích. Kontaktní čočky ani nezkoušel: "Nedokázal jsem se překonat a sáhnout si do oka. Navíc by při dlouhodobém pobytu v horských podmínkách bylo velmi obtížné udržovat čočky a vše kolem nich dokonale čisté," popisuje.

O laserové operaci začal přemýšlet asi před 8 lety. "U operací staršími metodami nebylo úplně jasné, jaký vliv má zákrok na vidění ve vysokých nadmořských výškách. Proto jsem - jako aktivní horolezec a zejména horský vůdce - operaci odkládal," vzpomíná Radek. 

Možnost zbavit se brýlí mu ale stále ležela v hlavě: "Jednak se s postupujícím časem blížila hranice věku vhodného pro absolvování laserové operace, tedy 40 let. Ve vyšším věku již lékaři doporučují spíše nitrooční operaci. Dalším důvodem bylo nepohodlí: zarosené brýle při lyžování či brýle zakapané vodou při lezení ledů nebo zasypané sněhem při zimním lezení nejsou úplně ideální. Navíc bych stejně v nejbližší době potřeboval kompletní obměnu brýlí, což by v mém případě znamenalo nové dvoje normální brýle a dvoje speciální sluneční brýle pro pohyb v horách. Takže asi 25 tisíc," vypočítává důvody Radek. 

Radek Lienerth na operačním sále NeoVize

Přesný femtosekundový laser VisuMax, na kterém operují oční chirurgové v NeoVizi, umožňuje precizní odstranění dioptrické vady s minimálním zásahem do oka. "Přesvědčil mě profesionální a individuální přístup personálu NeoVize. O vhodnosti operace se zde rozhoduje až podle výsledků důkladného vyšetření zraku. Na základě zjištěných informací a konzultace s docentkou MUDr. Šárkou Skorkovskou, která zodpověděla všechny mé dotazy, jsem se rozhodl tuto zásadní změnu podstoupit," vysvětluje pacient.

 

"Jako horský vůdce jsem zvyklý poskytovat svým klientům maximální možnou úroveň servisu. Mám zvyk doporučit vhodné túry a případně i odmítnout zakázku, pokud se mi jeví, že požadovaná túra není pro hosta vhodná, jak po stránce jeho zkušeností, tak schopností. Právě tento přístup, jen přemístěný do rozhodování, zda operaci provést a jak, jsem nalezl u kliniky NeoVize," říká horolezec Radek Lienerth.

 


Operace femtosekundovým laserem v NeoViziV den operace byl Radek klidný. "Personál kliniky měl mou plnou důvěru, tak jak ji mají - alespoň pevně věřím - i klienti, které doprovázím v horách. V noci jsem spal jak miminko a před operací jsem si dal v pohodě kávu. Nechal jsem si ještě jednou vysvětlit celý postup operace očním chirurgem a pak už bylo na řadě „broušení.“ Personálu kliniky bych chtěl poděkovat za velmi vstřícný a věcný přístup k operaci, kdy mi byly všechny kroky vždy velmi dobře předem i v průběhu zákroku vysvětleny," popisuje svůj operační den pacient.

 

„Život bez brýlí je jednoznačně pohodlnější. Vidím ostře hned, když ráno otevřu oči, nemusím střídat sluneční brýle s dioptrickými, když se zešeří - prostě si jen sluňáky pověsím na krk. U slunečních brýlí konečně nemusím řešit, jestli se do nich dá dát dioptrická vložka, ale vybírám si pouze podle toho, jak mi sedí a jak se mi líbí.

Nemusím řešit ladění helmy, lyžařských brýlí a normálních brýlí, otlačené uši a nos od různých kombinací. Při běhání, lezení i lyžování mám velmi dobré periferní vidění.

Život je o detailech a ten detail, že po velmi dlouhé době nemám na nose brýle je prostě super. Lezení a lyžování jsou bez brýlí výrazně příjemnější a hlavně vidím přesně i detaily, které mi dřív bez brýlí zůstávaly skryté.

Pokud si mám položit otázku, zda jsem mohl ohledně operace očí něco udělat jinak, tak asi zvážit, zda jsem rozhodnutí k operaci neodkládal příliš dlouho," uznává Radek.

 

"Neopomenutelným kladem je - dle vyjádření manželky i ostatních žen v mém okolí - vizuální omládnutí, ale možná to bude i tím, že jsem si krátce po operaci zkrátil i vousy ;-) ," dodává s úsměvem horolezec.