JSME BEZPEČNÉ PRACOVIŠTĚ. Operujeme, vyšetřujeme. Jsme tu pro vás

Chci se objednat

Plugy skoncují se syndromem suchého oka

22.02.2016
Plugy skoncují se syndromem suchého oka

Syndrom suchého oka se nejčastěji projevuje pocitem unavených suchých očí a jejich pálením, řezáním či svrběním. Toto nepříjemné onemocnění má nyní nové řešení. „Takzvané plugy mohou přinést úlevu většině pacientů, které trápí syndrom suchého oka. Jde o zavedení ucpávky do slzných kanálků. Implantovaný plug v kanálku následně zvětší svůj objem a vytvoří jakousi zátku. Díky tomu se v oku udržuje vyšší vlhkost tam, kde je to zapotřebí,“ vysvětluje primářka Oční kliniky NeoVize, docentka Šárka Skorkovská.

Implantace plugů je rychlý a bezbolestný ambulantní výkon. Na naší sesterské bratislavské klinice NeoVízia implantovala MUDr. Miriam Záhorcová plugy již řadě pacientů. Mezi nimi byla i paní Deáková:„O tom, že trpím syndromem suchého oka, jsem dlouho vůbec nevěděla. Odhalily ho až testy v NeoVízii. Abych dokázala zaostřit, musela jsem často mrkat. Také jsem si musela často kapat umělé slzy, což bylo nepohodlné. Když mi paní doktorka řekla o ucpávkách slzných kanálků, nemohla jsem se dočkat, až podstoupím implantaci. Celý zákrok byl bleskový, nebolestivý, celkem příjemný."

Syndromem suchého oka trpí přibližně každý pátý pacient, který navštíví očního lékaře. Klimatizace, kouření nebo dlouhodobá práce na počítači narušují přirozenou tvorbu slzného filmu. Následkem toho mohou pacienty trápit některé z těchto příznaků: pocit suchých očí, pocit písku nebo cizího tělíska v oku, pocit unavených, červených očí, těžkých, oteklých víček, pocit svrbění, pálení nebo řezání, ale i občasně rozmazané vidění.

Syndrom suchého oka může být také znakem toho, že v brýlích nosíte nevhodná dioptrická skla. Oko je neostrým viděním nadměrně zatěžované, což se může projevit i pocitem suchosti. V první řadě je potřeba vyloučit právě tuto příčinu. Pokud máte v brýlích správné dioptrie, praktickou alternativou k umělým slzám, očním gelům či mastičkám mohou být právě plugy.