JSME BEZPEČNÉ PRACOVIŠTĚ. Operujeme, vyšetřujeme. Jsme tu pro vás

Chci se objednat

Rozkapání očí během předoperačního vyšetření je nezbytné

12.10.2015
Rozkapání očí během předoperačního vyšetření je nezbytné

Pacientka nebyla před operací očí důkladně vyšetřena, teď má oči jen pro pláč.   

Naši kliniku vyhledala s žádostí o pomoc pacientka, která si nechala na jiné oční klinice odstranit dioptrie laserem. Před operací stanovili její dioptrickou vadu pouze rychlým vyšetřením bez takzvaného rozkapání očí. Ještě ten den ji operovali. Údajně, aby ušetřili čas.

Bohužel tato pacientka trpěla méně obvyklou skrytou oční vadou - křečí zaostřovacího svalu, která může falešně vytvářet dioptrie. Nedostatečné vyšetření tak způsobilo, že naměřená dioptrická vada byla jiná, než jakou měla pacientka ve skutečnosti. Kdyby byla vyšetřena i s rozkapáním očí (vyšetření v cykloplegii), které dočasně uvolní zaostřovací sval a umožní tak změřit skutečnou dioptrickou vadu, lékaři by problém objevili včas.

Kvůli uspěchanému předoperačnímu vyšetření byly pacientce laserem odstraněny jiné dioptrie, než jaké ve skutečnosti měla. Nyní vidí špatně do dálky i na blízko a ve svých dvaatřiceti letech je zoufalá. „Na operaci jsem šla, abych nemusela nosit brýle. Teď nosím brýle do dálky i na blízko a ani tak nevidím moc dobře. Celé dny pláču a bez léků na uklidnění nemohu existovat, svěřila se nešťastná pacientka. 

Rozkapání očí je nezbytné pro správné stanovení dioptrické vady před každou refrakční operací. 

Vyšetření s rozkapáním má dvě důležité složky: 

  • Mydriáza - Rozkapání očí způsobí dočasné rozšíření zornice, skrz kterou následně lékař podrobně prohlédne oční pozadí. Vyšetření očního pozadí se provádí za pomoci štěrbinové lampy, která je k oku velmi šetrná. Lampa produkuje jasné světlo, díky kterému je zadní segment oka dobře viditelný.

  • Cykloplegie - Rozkapání rovněž dočasně vyřadí z funkce zaostřovací sval oka, který může imitovat dioptrickou vadu, dokonce i několik dioptrií. Měření dioptrií v cykloplegii se probíhá bezkontaktně a bezbolestně na autorefraktometru. Přístroj změří dioptrické hodnoty během rozkapání a lékař je může následně porovnat s dioptriemi naměřenými před rozkapáním. V případě, že zaostřovací sval nepřiměřeně zaostřuje, mohou se naměřené hodnoty významně lišit. Taková skrytá oční vada se nedá zjistit žádným jiným způsobem, než právě vyšetřením v cykloplegii 

 

Po rozkapání se oko vrátí do původního stavu přibližně do 24 hodin. Dříve není možné oko operovat laserem. Některé oční kliniky proto považují vyšetření s rozkapáním za ztrátu času a nabízejí pacientům vyšetření a operaci v jeden den. Vyšetření v cykloplegii často nahradí vyšetřením sítnice panfundoskopickou kamerou, systémem Daytona či jiným výkonem. Pak ale může dojít k zásadní chybě, na kterou doplatí pacient.

Vyšetření v cykloplegii nelze nahradit žádným jiným přístrojovým vyšetřením. Zorné pole žádného vyšetřovacího přístroje není tak velké, jako má oční lékař při vyšetření v rozkapání. A žádné jiné vyšetření neumožní změřit skutečnou dioptrickou vadu v případě křeče zaostřovacího svalu. Proto je například v Německu zcela zakázáno provádět předoperační vyšetření i samotnou operaci v jeden den. 

Vyšetření v mydriáze a cykloplegii je na naší klinice klíčovou součástí vyšetření každého pacienta před laserovou operací očí. Provádíme ho pomocí aplikace speciálního roztoku, cyklogylu, který během 40-45 minut způsobí rozšíření zornice (mydriázu) i krátkodobé vyřazení zaostřovacího svalu (cykloplegii)Díky tomu dokážeme eliminovat riziko naměření nesprávných dioptrických hodnot.  

Měření dioptrií bez rozkapání jednoznačně není spolehlivé. Tento postoj zaujalo i široké plénum odborníků na XXIII. Výročním sjezdu České oftalmologické společnosti v Hradci Králové, který se konal letos v září. V diskuzi na toto téma se shodli, že vyšetření v cykloplegii před laserovou operací je naprosto nezbytné. 

 

Zdroje:

Feder, S. Robert; Rapuano, J. Christopher, 2006, The LASIK Handbook: A Case-Based Approach, Lippincott Williams & Wilkins, ISBN – 10: 0781762081

American Academy of Ophthalmology, 2011, Refractive Surgery, Basic and Clinical Science Course (BCSC), ISBN - 10: 1615251200