Chci se objednat

Pan Soják se po 25 letech s 12 dioptriemi zbavil brýlí

11.11.2014
Pan Soják se po 25 letech s 12 dioptriemi zbavil brýlí

Pan Vladislav Soják podstoupil operaci šedého zákalu v roce 1989. "V té době se šedý zákal řešil vyjmutím zkalené čočky z oka. Umělé čočky se ale tehdy ještě běžně nedávaly. Pacienti tak zůstali zcela bez čočky a museli nosit silné dioptrické brýle," vysvětluje primářka NeoVize, MUDr. Věra Kalandrová.

Pana Vladislava tak trápilo až 12 dioptrií do dálky a k tomu ještě 3 dioptrie na čtení. "Z počátku jsem zkoušel kontaktní čočky. Ty ale pro mne byly příliš titěrné a nemohl jsem si je do oka nasadit. Musel jsem tím pádem nosit brýle. Tlustá skla ale byla strašně těžká," vzpomíná pan Soják.

"Do NeoVize mě poslal syn, který zde sám podstoupil operaci šedého zákalu," popisuje své rozhodnutí pan Vladislav. 

"Když jsem viděl jsem otce, jak se trápí a čte noviny s lupou, hned jsem ho začal přemlouvat," doplňuje syn pana Sojáka.

"U pacienta jsme provedli takzvanou sekundární implantaci čočky. Do prázdného pouzdra jsme mu po 25 letech vložili umělou nitrooční čočku, která koriguje dioptrickou vadu. Po operaci obou očí tak může konečně odložit těžké dioptrické brýle," popisuje zákrok primářka Věra Kalandrová. 

"Syn mi vysvětlil, jak operace probíhá, takže jsem se vůbec nebál. Už po operaci prvního oka jsem viděl skvěle. Najednou se všechno zlepšilo. Vidím krásné barvy a všechny detaily," usmívá se pan Soják po dnešní kontrole v NeoVizi. "Rád zahradničím, takže už se těším na jaro, jak budu zase po dlouhé době očkovat a roubovat stromy," raduje se pan Vladislav a dodává:

"Dnes mám 89. narozeniny a vím, že i v tomto věku to stálo za to!"

Blahopřejeme!