Chci se objednat

Splnil se mi sen: už nemusím nosit brýle!

21.10.2014
Splnil se mi sen: už nemusím nosit brýle!

Sympatická a usměvavá Mgr. Eva Gajdová přišla na kontrolu k MUDr. Tomáši Jurečkovi v dobré náladě. Už celý měsíc si totiž užívá nový zrak po implantaci nitroočních kontaktních čoček ICL.

"Nikdy jsem nechtěla nosit brýle. Dioptrie do dálky jsem proto řešila kontaktními čočkami, které jsem nosila denně asi 15 let," vzpomíná Eva.

"Když jsem našetřila na laserovou operaci, šla jsem na vyšetření na jinou oční kliniku tady v Brně. Tam mi po přibližně hodinovém vyšetření doporučili laserový zákrok. Vše se mi ale zdálo moc rychlé, tak jsem se raději ještě objednala do NeoVize," popisuje svoji cestu k nám Eva. 

Během tříhodinového vstupního vyšetření zjistili naši odborníci, že dlouhodobé nošení kontaktních čoček Evě způsobilo takzvaný CWS (Corneal Warpage Syndrom). "Jedná se o nepravidelnost přední plochy rohovky, kterou způsobuje časté nošení kontaktních čoček," vysvětluje optometrista NeoVize, Mgr. Ondřej Vlasák a dodává: "Pokud pacient přestane nosit kontaktní čočky, CWS naštěstí časem zmizí."

Eva Gajdová tak zahodila kontaktní čočky, nasadila si brýle a čekala, až se její oči vrátí do původního stavu. "Trvalo to asi rok a čtvrt. Oceňuji, že na mně nikdo v NeoVizi netlačil a nenutil mě do operace hned. Prostě jsem chodila na kontroly a čekali jsme, až budou moje oči v pořádku," říká Eva. 

"Letos v červenci už měla pacientka rohovku v pořádku. Oproti prvnímu vyšetření přibližně před rokem jsme naměřili na obou očích o půl doptrie jiné hodnoty. Tento rozdíl způsoboval právě CWS. Kdybychom ji tedy operovali hned, korigovali bychom jí jiné dioptrie, než ve skutečnosti má," popisuje Mgr. Vlasák.  

Vzhledem k poměrně vysoké dioptrické vadě a nedostatečné tloušťce rohovky navrhli naši odborníci Evě implantaci nitrooční kontaktní čočky ICL. Jedná se o umělou čočku, kterou oční chirurg vloží před pacientovu přirozenou čočku. Na operačním sále stráví pacient přibližně 15 minut, odstup mezi operací prvního a druhého oka je 3 až 7 dní.

"Před operací prvního oka jsem byla trochu nervózní, hlavně jsem měla strach, že nezvládnu udržet oko přesně podle pokynů operatéra. Ve skutečnosti to ale bylo snadné, jen jsem klidně ležela a dívala jsem se do světýlek nade mnou. Zákrok byl rychlý a bezbolestný. Do dálky jsem krásně viděla už druhý den ráno, vidění na blízko se mi stabilizovalo asi po dvou dnech," popisuje operaci Eva. O týden později absolvovala tentýž zákrok na druhém oku.

"Splnil se mi sen, už nemusím nosit brýle! V ložnici máme budík na druhé straně místnosti a já jsem na něj nikdy neviděla. Kdykoli se teď vzbudím, vím kolik je hodin. Rozdíl pozoruji také při řízení auta - nemám omezené zorné pole jako dřív v brýlích. A také snadno rozeznávám obličeje," usmívá se pacientka.    

Pacientka Eva s prim. MUDr. Kalandrovou po implantaci ICL