Chci se objednat

Světová novinka v Brně - šetrná biologická léčba sítnice

24.09.2014
Světová novinka v Brně - šetrná biologická léčba sítnice

Lékaři očních klinik NeoVize Brno a NeoVízia Bratislava provedli unikátní léčebný zákrok – podání nového biologického přípravku na léčbu vitreomakulární trakce. Nová léčba představuje obrovský pokrok v oční medicíně a novou naději pro pacienty, které mohl donedávna zachránit před oslepnutím jen chirurgický zákrok známý jako vitrektomie. 

„Z medicínského hlediska jde o obrovský krok vpřed. Jde o léčbu závažného onemocnění sítnice pomocí enzymu okriplazmin, který je velmi podobný lidskému enzymu plazmin. Pokud vhodně diagnostikujeme a vybereme pacienta, můžeme u něj snížit či dokonce úplně odstranit riziko následné operace,“ prozrazuje primář Oční kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči, který enzymatickou léčbu provedl jako první oční chirurg v České republice i na Slovensku.  

Pětiminutový zákrok
„Naše první aplikace přípravku s enzymem okriplazmin proběhla zcela bez komplikací. Samotný zákrok trval přibližně pět minut, z toho samotné injekční podání enzymu jen  asi10 vteřin,“ popisuje průběh nové léčebné metody primářka Oční kliniky NeoVize, MUDr. Věra Kalandrová, která se zákroku zúčastnila.

200 pacientů ročně
„Celá aplikace je velmi jednoduchá. Zákrok je pro pacienta bezbolestný a po krátkém odpočinku odchází domů,“ dodává MUDr. Piovarči. Už nyní čekají na aplikaci enzymu okriplazmin další kandidáti. Ročně by v České republice mohla nová biologická léčba pomoci až 200 pacientům.

Deformované vidění, problémy při řízení auta
Co je vlastně vitreomakulární trakce? Výplň oční bulvy, sklivec, se s věkem postupně smršťuje a odděluje se od sítnice, vnitřní vrstvy oka. Někdy se ale může stát, že se sklivec od sítnice v místě žluté skvrny zcela neoddělí, vtahuje ji dovnitř a postupně ji deformuje. To se projevuje zkresleným nebo zhoršeným viděním, které komplikuje běžné denní činnosti jako řízení auta, čtení či rozeznávání obličejů. Vitreomakulární trakce může vést i k prasknutí a nevratnému poškození sítnice.

Po USA a Německu Česká republika a Slovensko
Jedinou možností léčby vitreomakulární trakce byla doposud vitrektomie – operace, při které oční chirurg odstraní sklivec a ošetří sítnici. 

Enzym okriplazmin obsažený v novém léčebném přípravku je velmi podobný enzymu plazmin, který si lidské tělo běžně vytváří samo. Pokud je plazminu v těle nedostatek, je nyní možné ho pacientovi podat injekčně přímo do sklivce v podobě enzymu okriplazmin. Nový přípravek od americké společnosti Alcon působí na vazby mezi sklivcem a sítnicí, rozrušuje je a tím umožňuje hladké oddělení sklivce.

„Okriplazmin nám nově dává možnost vitreomakulární trakci léčit. Aplikace tohoto přípravku je mnohem šetrnější než operace. Pro mnohé pacienty by to mohlo v budoucnu znamenat, že by nemuseli podstoupit vitrektomii, tedy úplné odstranění sklivce. Pokrok v oční chirurgii postupuje mílovými kroky. Náš chirurgický tým má obrovskou radost z každé nové metody, díky které můžeme pomoci stále většímu počtu pacientů," neskrývá nadšení MUDr. Věra Kalandrová.